Masz alergię na pyłki? Dowiedz się, co może cię uczulać w marcu
W marcu w powietrzu unoszą się pyłki leszczyny i olszy, a drugiej połowie miesiąca dochodzą do tego pyłki topoli i brzozy. To właśnie brzoza należy do najczęściej uczulających drzew. Objawy alergii mogą pojawiać się z różnym natężeniem i zależą w dużej mierze od stężenia pyłków w powietrzu.
Leszczyna pyli już od stycznia
Pyłki leszczyny zaczynają się pojawiać w powietrzu już w styczniu, w marcu wciąż utrzymuje się jednak wciąż średnie lub wysokie ich stężenie. Reakcja alergiczna na pyłki leszczyny najczęściej objawia się w postaci nieżytu nosa, wodnistej wydzieliny, kichania, pieczenia spojówek oraz łzawienia oczu.
W marcu muszą uważać osoby uczulone na pyłki olszy
W marcu utrzymuje się bardzo wysokie stężenie pyłków olszy. Objawy alergii na te pyłki to gównie nieżyt i świąd nosa, łzawienie, zaczerwienie i zapalenie spojówek.
Topola zaczyna pylić w drugiej połowie marca
Właśnie rozpoczęło się pylenie topoli. Uczulenie na pyłki tej rośliny występuje jednak rzadko. Objawy alergii są najczęściej łagodne. Należy do nich katar sienny, ból głowy i zaczerwienienie spojówek.
W trzeciej dekadzie marca zaczyna pylić brzoza
Brzoza należy do najbardziej uczulających drzew. Chociaż największe stężenie występuje kwietniu, to już w marcu alergicy mogą zacząć odczuwać objawy. Najczęściej jest to wodnisty katar, pieczenie spojówek i łzawienie, oczu. W niektórych przypadkach również: kaszel, świszczący oddech i duszności.
W marcu uczulać mogą zarodniki grzybów
W tym miesiącu w powietrzu zaczynają pojawiać się zarodniki grzybów pleśniowych Cladosporium. Tego rodzaje pleśni występują zarówno w środowisku naturalnym, jak i w warunkach domowych. Uczulać mogą też zarodniki grzybów pleśniowych z grupy alternariów. Można je znaleźć na wielu roślinach, w glebie, w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach, a także w źle przechowywanej żywności.
Leczenie alergii na pyłki
Leczenie alergii na pyłki polega na unikaniu alergenów, dlatego istotna jest wiedza „co teraz pyli”. W farmakoterapii najczęściej stosuje się:
- leki antyhistaminowe (tabletki na alergie dostępne są również bez recepty),
- leki obkurczające naczynia nosa,
- kortykosteroidy.
Na pyłki można się odczulić
W leczeniu alergii wziewnej na pyłki stosuje się odczulanie. Polega ono na podawaniu coraz większych dawek konkretnego alergenu. Prowadzi to do złagodzenia lub ustąpienia objawów alergii i może zapobiegać rozwojowi astmy oskrzelowej.