Chcesz się wolniej starzeć? Lepiej ogranicz kalorie
Aby zweryfikować te obserwacje naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis przebadali trzy grupy osób. W jednej znalazło się 28 osób, które od 6 lat były na diecie zubożonej w kalorie, tj. 1800 kKal (kilokalorii) na dzień, ale zapewniającej 100 proc. normy białka, witamin i minerałów. Druga grupa prowadziła siedzący tryb życia i była na pełnokalorycznej diecie - tj. 2700 kKal na dzień. Trzecia stosowała podobna dietę, ale brała też udział w treningach wytrzymałościowych. Okazało się, że osoby na mniej kalorycznej diecie miały obniżony poziom hormonu tarczycy o nazwie trójjodotyronina (T3), który kontroluje metabolizm komórek oraz wpływa na temperaturę ciała. Jak wykazały wcześniejsze badania na zwierzętach, niskie stężenie tego hormonu ma związek z wolniejszą przemianą materii i opóźnia procesy starzenia.
Badacze zaznaczają, że poziom innego hormonu tarczycy - tyroksyny (T4), jak również wydzielanego przez przysadkę hormonu tyreotropowego stymulującego pracę tarczycy, był prawidłowy. To oznacza, że osoby na diecie mniej kalorycznej nie cierpiały na niedoczynność tarczycy. Z kolei obydwie grupy na diecie pełnokalorycznej, zarówno ćwicząca, jak i nieaktywna, miały podobne stężenia T3. Co ciekawe, ilość tkanki tłuszczowej nie miała związku ze stężeniem T3 - grupa ćwicząca oraz grupa na diecie uboższej w kalorie miały podobna ilość i skład tkanki tłuszczowej. - Nasze wyniki wskazują, że dieta niskokaloryczna ma jakiś specyficzny efekt przeciwstarzeniowy. Jest on wyraźnie związany z mniejszym spożyciem energii, a nie ze szczupłą sylwetką - komentuje prowadzący badania dr Luigi Fontana, pracownik naukowy Washington University oraz Istituto Superiore di Sanita w Rzymie.
Jak wyjaśnia badacz, wydaje się, że dieta ta wpływa na fizjologiczne starzenie się organizmu, niezwiązane z różnymi chorobami. Procesy fizjologicznego starzenia decydują o tym jaką maksymalną długość życia może mieć dana osoba. Natomiast starzenie będące wynikiem chorób uniemożliwia osiągnięcie tego maksymalnego wieku. Opóźniając starzenie fizjologiczne można z kolei zwiększyć oczekiwaną długość życia.
Wyniki najnowszych badań są potwierdzeniem podobnych doświadczeń na szczurach, o których w 1997 roku informowało pismo "Journal of Applied Physiology". Gryzonie, które prowadziły nieruchliwy tryb życia żyły krócej, niż te, które biegały na kołowrotku, ale najdłużej żyły szczury, którym ograniczono kalorie.
pap, ps