Wśród zapowiedzianych przez ministra Niedzielskiego projektów zapowiedziana została możliwość testów na COVID-19 w każdej aptece. Szef MZ odniósł się również do kwestii teleporad, które wywołują kontrowersje wśród pacjentów. Zapowiedział on bezpośrednie badania w niektórych grupach wiekowych, które będzie można wykonać również w placówkach aptecznych.
„Omikron stał się faktem i stanowi już ponad 20% w strukturze genomu. Oznacza to ogromną dynamikę wzrostów zakażeń i sytuacja jest dramatyczna” – powiedział Adam Niedzielski.
Co z teleporadą? Niedzielski komentuje
Szczegółowe informacje na temat zasad teleporad medycznych rząd ma przekazać w najbliższy piętek.
Przypomnijmy, że obecnie teleporadę stosuje się, gdy istnieje podejrzenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Nie umawiamy się do lekarza również w sytuacji, gdy potrzeba recepty na przedłużenie leków lub inne wyroby medyczne, a lekarz dysponuje dokumentacją medyczną. Teleporadę stosuje się także wtedy, gdy potrzeba zaświadczenia o stanie zdrowia. Jest ona zalecana również w przypadku dzieci do 6 roku życia, które wymagają wizyty kontrolnej niebędącej fizycznym badaniem, w sytuacji gdy odbyła się już bezpośrednia wizyta lekarska.
Poprzez teleporadę można uzyskać: e-zwolnienie, e-skierowanie, zlecenie na test na koronawirusa, e-receptę oraz sugestię bezpośredniej wizyty w przychodni lub kontaktu z pogotowiem ratunkowym, jeśli wymaga tego stan zdrowia.
Lekarz nie może odmówić bezpośredniej wizyty, gdy: nie wyrażasz zgody na teleporadę, ierpisz na przewlekłą chorobę i nastąpiło pogorszenie lub zmieniły się objawy, istnieje podejrzenie choroby nowotworowej, twoje dziecko nie ma jeszcze 6 lat i potrzebujesz wizyty lub masz pierwszą wizytę u lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ, których wskazałeś w deklaracji wyboru.
Czytaj też:
Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany dotyczące izolacji i kwarantanny