Rak jądra nie jest na szczęście nowotworem, który jest często diagnozowany. Zachorowalność na złośliwe guzy jądra wynosi 3 na 100 tys. mężczyzn, najczęściej u mężczyzn w przedziale od 15 do 35 lat. Rak jądra przez długi czas nie objawia się dolegliwościami bólowymi, które występują u jednego na pięciu mężczyzn. Ból oznacza zwykle zaawansowane już stadium choroby.
"Rak jądra rozwija się po cichu i przez bardzo długi czas nie objawia się dolegliwościami bólowymi – stwierdza się je zaledwie u co piątego chorego. Mężczyźni często bagatelizują objawy, niektórzy wstydzą się do nich przyznać”– powiedział w wywiadzie dla WP abcZdrowie dr n. med. Krzysztof Tupikowski, kierownik Pododdziału Urologii z Dolnośląskiego Centrum Onkologii.
Objawy choroby
Mężczyźni często bagatelizują objawy i wstydzą się do nich przyznać. Do pierwszych objawów choroby należą:
- niebolesny guz wyczuwalny w mosznie,
- uczucie ciężkości jądra,
- uczucie ciągnięcia za powrózek nasienny,
- powiększenie moszny.
O zaawansowanym stadium choroby, kiedy nowotwór mógł dać przerzuty do innych narządów, świadczą:
- ból w mosznie,
- ból brzucha,
- bóle kostne,
- bóle w okolicy kręgosłupa.
Nietypowe objawy raka jądra
Eksperci wskazują, że nietypowym i mylącym objawem guza jądra może być obrzęk nogi. Nie należy go lekceważyć, chociaż występuje rzadko u mniej niż 1 proc. wszystkich przypadków tego nowotworu. Jednym z możliwych objawów raka jądra może być także obustronne powiększenie piersi u mężczyzn. Zdarza się też, że rak jądra daje objawy skrętu jądra, który objawia się silnym bólem worka mosznowego po stronie chorego jądra.
Wykonuj regularnie badania
Specjaliści napominają, żeby mężczyźni po 30 roku życia wykonywali przynajmniej raz w roku USG moszny lub częściej, jeśli istnieje wskazanie. Badanie jest małoinwazyjne i niebolesne, pozwala wykryć guza we wczesnym etapie rozwoju choroby – wskazują specjaliści.
Rokowania w przypadku choroby
Rokowania w przypadku zachorowania na raka jądra jest dość dobre. We wczesnych stopniach zaawansowania można wyleczyć trwale niemal wszystkich pacjentów. W zaawansowanych stadiach raka również można go skuteczne leczyć – wskazują specjaliści.
Czytaj też:
Dr Zimnoch: Każdemu młodemu mężczyźnie gratuluję, że zdobył się na odwagę i przyszedł do urologa