7 objawów niedoboru potasu
Niedobór potasu jest niebezpieczny – każdy z nas o tym słyszał. Ale czy wiemy, jakie funkcje w organizmie człowieka pełni ten minerał i czym skutkuje jego niedobór w organizmie? Potas jest przede wszystkim odpowiedzialny za regulację gospodarki wodno-elektroliwej, a co za tym idzie – wpływa na ciśnienie krwi, pracę nerek, serca i mięśni. Ponadto buduje białka, rozkłada się węglowodany, reguluje wzrost ciała, obniża poziom pH i wspomaga trawienie. Nieleczony niedobór potasu będzie więc skutkował znacznym pogorszeniem stanu zdrowia.
Niedobór potasu - przyczyny
Do niedoboru potasu najczęściej dochodzi z dwóch powodów – albo jest go zbyt mało w produktach, które zpożywamy, albo jemy za dużo sodu. Potas i sód bezpośrednio na siebie wpływają. Im więcej sodu w organizmie, tym mniej potasu. I odwrotnie – im więcej potasu, tym mniej sodu. Warto pamiętać, że choć sód również jest niezbędny do prawidłowej pracy naszego organizmu, jego nadmiar w diecie (wystarczy dużo solić) ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Powoduje np. nadciśnienie tętnicze.
Do wystąpienia niedoboru potasu mogą przyczyniać się także choroby nerek, niektóre leki moczopędne, niedobór magnezu, stosowanie antybiotyków oraz odwodnienie z powodu nadmiernego pocenia się, biegunki lub wymiotów.
Poznaj kilka najczęstszych objawów niedoboru potasu:
Niedobór potasu a zmęczenie
Ponieważ potas przewodzi prąd, reguluje sposób, w jaki komórki wykorzystują i przekazują energię. Zmęczenie może mieć wiele przyczyn, jeśli jednak wysypiasz się i prowadzisz zdrowy styl życia, warto sprawdzić poziom minerałów w organizmie. Może się okazać, że cierpiszna niedobór potasu.
Niedobór potasu a ciśnienie krwi
Kiedy w twoim organizmie znajduje się niewystarczająca ilość potasu lub spożywasz za dużo sodu, mogą pojawić się problemy z ciśnieniem. Będzie ono za wysokie, co może objawiać się bólem głowy, złym samopoczuciem, problemami z koncentracją. Nieleczone nadciśnienie prowadzi do wielu schorzeń w obrębie układu sercowo-naczyniowego.
Niedobór potasu a skurcze mięśni
Nasze mięśnie nieustannie wykorzystują potas. Im więcej się ruszamy, tym więcej potasu zużywamy. Kiedy dojdzie do niedoboru, możemy odczuwać bóle i skurcze mięśni. Osoby, które intensywnie uprawiają sport powinny stosować suplementy diety z elektrolitami.
Niedobór potasu a praca serca
Serce jest mięśniem, który potrzebuje wyjątkowo dużo potasu, by mógł prawidłowo funkcjonować. Gdy dostarczamy go zbyt mało, mogą pojawić się zaburzenia pracy serca. Zaniepokoić powinno kołatanie i arytmia. To znak, że dzieje się coś niedobrego. Niedobór potasu może więc prowadzić do zaburzeń przepływu krwi w organizmie i zmniejszyć kurczliwość serca, co ostatecznie może prowadzić do nagłego zatrzymania krążenia.
Niedobór potasu a zawroty głowy
Zawroty głowy są efektem nieprawidłowej pracy serca i niedotlenienia. Jeśli zdarzają się często, należy odwiedzić lekarza i sprawdzić poziom minerałów.
Niedobór potasu a zaparcia
Ponieważ potas reguluje kurczliwość mięśni, jest też odpowiedzialny za pracę układu trawiennego. Gdy dojdzie do niedoboru, można spodziewać się problemów z wypróżnianiem i bolesnych zaparć.
Niedobór potasu a drętwienie kończyn
Utrudnione funkcjonowanie układu nerwowego może skutkować drętwieniem i uczuciem mrowienia w kończynach. To dlatego, że potas ułatwia komórkom właściwą wymianę impulsów.