Jak uzupełnić niedobór witaminy K?
Witamina K jest bardzo ważną witaminą, która – choć brzmi to patetycznie, to jednak w punkt – w pewnych sytuacjach ratuje nam życie. Witamina K jest bowiem odpowiedzialna za produkcję czynnika krzepliwości, który chroni nas przed wykrwawieniem, gdy się skaleczymy. Ta niepozorna witamina jest szalenie ważna w przypadku noworodków. Lekarze podają ją im już kilka godzin po porodzie, a to dlatego, by uchronić je przed wystąpieniem bardzo niebezpiecznej choroby krwotocznej. U nowo narodzonych dzieci poziom witaminy K jest bardzo niski, co może doprowadzić do wystąpienia samoistnych i trudnych do opanowania krwotoków wewnętrznych (np. krwawienia do mózgu).
Witamina K – noworodki
Każdy zdrowy noworodek powinien otrzymać 1 mg witaminy K w postaci domięśniowego zastrzyku w ciągu pierwszych 5 godzin po przyjściu na świat. Zdaniem ekspertów to najskuteczniejsza forma podania dziecku tego preparatu.
Istnieje kilka czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia u noworodka. Zalicza się do nich:
-
przejmowanie przez matkę w okresie ciąży antybiotyków, leków przeciwpadaczkowych i przeciwgruźliczych,
-
zamartwicę,
-
przedwczesny poród,
-
cesarskie cięcie,
-
hipotrofię płodu.
W takich przypadkach lekarze mogą zadecydować indywidualnej dawce witaminy K i dalszej suplementacji w okresie niemowlęcym.
Ponadto dzieci będące karmione mlekiem matki musiały przyjmować witaminę K doustnie aż do 3. miesiąca życia. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym nie potrzebowały suplementacji, ponieważ witamina ta jest dodawana do mieszanki. Według nowych zaleceń z 2016 roku, zdrowe niemowlęta nie muszą przyjmować doustnie witaminy K, ponieważ zastrzyk chroni je przed niedoborem w pierwszych miesiącach życia.
Niedobór witaminy K u dorosłych
Niedobór witaminy K może wystąpić także u osób dorosłych. Dzieje się tak w przebiegu niektórych chorób, ale także może być wynikiem niezdrowej diety. Osoby, które często stołują się w barach szybkiej obsługi, unikają tłuszczu (witamina K rozpuszcza się w tłuszczu) i warzyw (przede wszystkim zielonych warzyw liściastych) mogą nabawić się niedoboru. Kolejny raz wychodzi na to, że zdrowa, zbilansowana dieta, obfitująca we wszystkie, dostępne produkty spożywcze jest najzdrowsza i chroni przed niebezpiecznymi niedoborami.
Do najbardziej charakterystycznych objawów niedoboru witaminy K zalicza się:
-
obfite krwawienia w czasie miesiączki,
-
skłonność do powstawania siniaków i krwiaków,
-
krwawienie z dziąseł,
-
łamliwe kości,
-
przedłużające się gojenie ran,
-
problemy z krzepliwością.
Niedobór witaminy K – dieta i suplementacja
Na szczęście witaminę K można znaleźć w wielu różnych produktach spożywczych. Dlatego też niedobory są ogólnie rzadko spotykane. Warto sięgać po:
-
zielone warzywa liściaste (szpinak, jarmuż, natkę pietruszki, botwinka, rukola, zielona sałata),
-
sos sojowy,
-
awokado,
-
jajka,
-
szparagi,
-
kalafior,
-
pomidory,
-
truskawki.
Nie są znane dokładne zalecenia na temat suplementacji witaminy K. Po zdiagnozowaniu niedoboru lekarz może zalecić przyjmowanie witaminy K. Podana dawka zależy od wieku i stanu zdrowia pacjenta. Zwykle dawka fitomenadionu (preparatu z witaminą K) dla dorosłych wynosi od 1 do 25 mcg.
Leczenie niedoboru powinno odbywać się pod kontrolą lekarza, ponieważ witamina K może wchodzić w interakcję z innymi lekami (np. rozrzedzającymi krew), a jej nadmiar może mieć niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia. Witaminę K można także znaleźć w wielu różnych suplementach, dostępnych bez recepty. Na opakowaniu zawsze znajduje się dawkowanie. W razie wątpliwości można poprosić o pomoc lekarza lub farmaceutę.