Czy dieta Feingolda działa na ADHD?
Dieta Feingold została stworzona przez dr Benjamina Feingolda, kalifornijskiego pediatrę i alergologa. Pierwotnie był to sposób odżywiania dla młodych pacjentów z objawami alergii, takimi jak pokrzywka, astma i egzema. Po zauważeniu poprawy zachowania doktor zaczął zalecać dietę, aby pomóc dzieciom z ADHD, autyzmem, dysleksją i innymi problemami behawioralnymi.
Na czym polega dieta Feingolda?
Dieta eliminuje sztuczne barwniki, substancje słodzące, salicylany oraz trzy konserwanty – butylowany hydroksyanizol (BHA), butylowany hydroksytoluen (BHT) oraz tert-Butrylhdryquinone (TBHQ). Dr Feingold uważał, że unikanie tych składników, a także kilku innych pokarmów, poprawia skupienie i zachowanie.
Salicylany występują naturalnie w żywności i znajdują się w aspirynie. Feingold uważał, że osoby uczulone lub wrażliwe na aspirynę mogą również nie tolerować pokarmów zawierających salicylany. Chociaż wrażliwość na salicylany istnieje, żadne dowody nie sugerują ścisłego związku między tą wrażliwością a problemami behawioralnymi.
Substancje, których należy unikać:
- leki zawierające salicylany (aspirynę)
-
konserwanty, w tym:
- butylohydroksytoluen (BHT)
- butylohydroksyanizol (BHA)
- tert-Butrylochinon (TBHQ)
-
wszystkie sztuczne barwniki, takie jak:
- niebieski 1 (brylantowy niebieski)
- niebieski 2 (indygotyna)
- zielony 3 (zielony S lub szybki zielony)
- pomarańczowy B
- czerwony 2 (Citrus Red)
- czerwony 3 (erytrozyna)
- czerwony 40 (Allura Red AC)
- żółty 5 (Tartrazyna)
- żółty 6 (żółcień pomarańczowa)
-
sztuczne aromaty, takie jak:
-
wanilia
- mięta pieprzowa (w tym pasta do zębów o smaku miętowym i płyn do płukania ust)
- truskawka, malina
-
wanilia
-
sztuczne słodziki, takie jak:
- aspartam (Equal, NutraSweet)
- sukraloza (Splenda)
- sacharyna (Sweet'N Low)
- acesulfam-K (Ace-K)
- syntetyczne pestycydy
- perfumy i zapachy
Czy dieta Feingolda leczy ADHD?
Pomimo niepotwierdzonych doniesień od niektórych zwolenników, niewiele jest dowodów na to, że ta dieta poprawia problemy behawioralne u dzieci. Żadne dowody nie sugerują, że dieta Feingolda zapobiega lub leczy ADHD, autyzm lub inne zaburzenia zachowania u dzieci i dorosłych. Ponadto jest zbyt restrykcyjna, czasochłonna i może prowadzić do niedoborów składników odżywczych.
Niewielki procent dzieci z nadpobudliwością może doświadczyć poprawy zachowania po wyeliminowaniu niektórych dodatków do żywności z diety. Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko jest wrażliwe na dodatki lub inną żywność, ściśle współpracuj z lekarzem, który może bezpiecznie przeprowadzić je przez próbę eliminacyjną. Jednak nigdy nie należy zastępować terapii dietą.