Nie możesz oderwać rąk od telefonu? Oto możliwe powody
Wielu z nas spędza dużą część dnia przed laptopem i telefonem komórkowym z powodu pracy. Ale nawet jeśli nie mamy obowiązków zawodowych, potrafimy zatracić się w korzystaniu z telefonu. Dlaczego tak się dzieje? Rozrywka, poszukiwanie chwili relaksu czy przewijanie mediów społecznościowych bez celu stało się mimowolnym sposobem na zabicie czasu. Często z towarzyszącym temu poczuciem winy.
Związek między telefonem komórkowym a niepokojem
Nie ulega wątpliwości, że telefony komórkowe i gadżety znacznie ułatwiły nam życie. Jednak pozostawanie przyklejonym do telefonu komórkowego nie jest dobrym znakiem. Korzystanie ze smartfona nawet jeśli nie masz nic konkretnego do sprawdzenia sprawia, że twój umysł nigdy nie jest spokojny. Nadmiar bodźców, chaos informacyjny, przeciążenie... a w tym wszystkim chęć na więcej.
Niepokój jest dość powszechny u osób w różnym wieku. Zignorowany czasem może prowadzić do silnych zaburzeń i zakłócać codzienne życie. Ludzie, którzy odczuwają niepokój, często mają trudności ze skupieniem się na pracy lub relaksem w domu. Czują się nieswojo, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Mogą również mieć trudności z zasypianiem w nocy.
Jak poradzić sobie z tą sytuacją?
Niepokój może być sygnałem ostrzegawczym, aby zadbać o swoje wnętrze. To stąd płynie przecież chęć nieustannego sprawdzania powiadomień, szukania rozrywki, odwrócenia uwagi od innych spraw. Aby uporządkować chaos myśli, wypróbuj następujące propozycje:
- Medytacja. Może pomóc wyciszyć umysł i poradzić sobie z gonitwą myśli. Pozwala dotrzeć do ukrytych pragnień, bez odwracania uwagi w stronę telefonu.
- Ćwiczenia oddechowe. Większość rodzajów ćwiczeń oddechowych pomoże uspokoić umysł. Warto ćwiczyć codziennie, czyniąc z tego zdrową rutynę.
- Uprawianie hobby. Niezależnie od tego, czy chodzi o ogrodnictwo, gotowanie czy czytanie, angażowanie się przez chwilę w ulubioną aktywność pozwoli skupić, ale i uspokoić umysł.