Jak stosować sól Epsom? To doskonały środek na bóle reumatyczne
Różnego rodzaju sole od wieków znajdują zastosowanie m.in. w medycynie naturalnej i lecznictwie sanatoryjnym. Czasami zapominamy o ich istnieniu, korzystając jedynie z farmaceutyków, które nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia. Sól Epsom jest związkiem nieorganicznym, który bardzo często znajduje zastosowanie w leczeniu holistycznym. Ma ono na celu przywrócenie równowagi pomiędzy ciałem oraz umysłem i koncentruje się nie tylko na chorym narządzie lub układzie, ale na całym organizmie.
Sól Epsom – co to jest?
Sól Epsom to siarczan magnezu. Nazwa soli pochodzi od nazwy miejscowości w Anglii, w której odkryto jej złoża – z tego powodu sól Epsom bywa także nazywana solą angielską. Dzięki niej możemy zażywać działających prozdrowotnie zarówno na ciało, jak i umysł kąpieli solankowych. Kąpiele solankowe, w zależności od składu soli, są doskonałym sposobem radzenia sobie z wieloma dolegliwościami. Tak jest też w przypadku dostarczającej do organizmu ogromnych ilości magnezu soli Epsom.
Właściwości soli Epsom
Właściwości soli Epsom są bezpośrednio związane z jej składem. Zawiera ona magnez oraz siarkę, czyli minerały, które znane są z dobroczynnego działania na organizm. Znajdują się one nie tylko w solach leczniczych, ale także w wodach mineralnych. Sól Epsom w dość różnorodny sposób oddziałuje na ludzki organizm. Doskonale znany jest jej dobroczynny wpływ na układ nerwowy oraz ludzką psychikę.
Obecny w soli angielskiej magnez jest pierwiastkiem, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, jak również pomaga redukować różne dolegliwości o podłożu nerwowym. Oczywiście, mowa o zaburzeniach, które nie wymagają leczenia farmakologicznego np. dolegliwościach związanych z przewlekłym stresem.
Sól Epsom znajduje zastosowanie u pacjentów z różnymi zaburzeniami o podłożu psychicznym, jednak nie jest lekiem na uciążliwe objawy – stanowi jedynie wsparcie terapii. Sól Epsom cechuje się także silnym działaniem przeciwgrzybiczym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
Zastosowanie soli Epsom
Sól Epsom znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku łagodzenia objawów stresu i niektórych zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego. Stosowana jest także w celu:
- skutecznej redukcji trądziku oraz zakażeń skóry o podłożu grzybiczym,
- łagodzenia bólu i sztywności związanych ze schorzeniami o podłożu reumatoidalnym,
- redukcji obrzęków o różnym pochodzeniu m.in. spowodowanych zatrzymaniem wody w organizmie,
- poprawy wyglądu i zdrowia skóry,
- usuwania zrogowaciałej skóry oraz odcisków i modzeli,
- redukcji siniaków i dolegliwości towarzyszących stłuczeniom.
Ze względu na swoje właściwości sól Epsom znajduje także zastosowanie m.in. w przypadku uczucia ciężkich, zmęczonych nóg oraz pozwala pozbyć się związanego np. z siedzącą pracą napięcia mięśni.
Gdzie kupić i jak stosować sól Epsom?
Sól Epsom można kupic w aptekach stacjonarnych i internetowych, a także w części drogerii oraz sklepów medycyny naturalnej. Stosowanie soli Epsom nie jest problematyczne. Możemy korzystać z jej dobroczynnych właściwości nie tylko podczas leczniczych kąpieli. Choć kąpiel z solą Epsom to zdecydowanie najczęściej wybierany sposób jej stosowania, to doskonale sprawdza się ona także w formie okładów na bolące stawy lub obrzęknięte stopy, kostki i łydki. Zarówno w przypadku kąpieli solankowych, jak i okładów z gazy nasączonej solanką trzeba pamiętać o właściwym stężeniu roztworu.
Podczas stosowania soli Epsom i innych solanek musimy kierować się zaleceniami producenta. To niezwykle ważne, bo zbyt silny roztwór solanki może powodować skutki uboczne np. podrażnienie skóry. Co więcej, soli Epsom i innych solanek nie stosuje się na skórę uszkodzoną i objętą stanem zapalnym. Niekiedy polecane jest doustne stosowanie soli Epsom, jednak lekarze zalecają, aby zachować w tym przypadku szczególną ostrożność.