Wstajesz od stołu pełny? Wypróbuj te wskazówki, aby przestać się przejadać
Definicja „przejadania się” jest ciężka do określenia, ponieważ ilość preferowanej żywności różni się w zależności od wielu czynników: wagi, przemiany materii, aktywności w ciągu dnia i tym podobnych. Jednak jeśli po jedzeniu czujesz się zmęczony, masz bóle brzucha, jesteś ociężały i nieswój, może wskazywać to na przejedzenie.
Przejadanie się jest niebezpieczne
„Przejadanie się można zdefiniować jako spożywanie większej ilości jedzenia, niż organizm jest w stanie swobodnie przetrawić, lub spożywanie większej liczby kalorii, niż organizm potrzebuje, aby funkcjonować optymalnie” – wyjaśnia dr Eudene Harry, autorka książek o odżywianiu. Przejadanie się może powodować wzdęcia i prowadzić do przyrostu masy ciała. Ludzie robią to najczęściej dlatego, że zbyt długo czekali między posiłkami lub nie zjedli wystarczająco dużo w ciągu dnia. Na szczęście istnieją wskazówki, jak sobie z tym poradzić.
Jak przestać się przejadać?
- Nie trzymaj blisko produktów, które mogą skłaniać do przejadania się;
- Miej pod ręką przekąski wysokobiałkowe: orzechy, koktajle proteinowe;
- Skup się na posiłku. Nie oglądaj ekranu podczas jedzenia;
- Włącz do posiłku białko i błonnik – mogą pomóc szybciej poczuć się pełnym;
- Używaj mniejszych talerzy, dzięki którym porcja będzie wydawać się większa;
- Jedz powoli, dzięki czemu poczujesz się nasycony jeszcze w czasie trwania posiłku.
Na koniec ważna rada: Nie obwiniaj się nawet jeśli zdarzy ci się zjeść za dużo. Eksperci zalecają, żeby nie łączyć jedzenia z negatywnym odczuciem, takim jak wstyd czy poczucie winy. Jedzenie powinno dawać nam energię i pozytywne odczucia. Wtedy o wiele łatwiej zachować zdrową relację z dietą i uchronić się przed zaburzeniami odżywiania.