Rywalizacja między dziećmi może być dobra? Tylko we wczesnym dzieciństwie
Bójki między rodzeństwem to zmora wszystkich rodziców. Jednak najnowsze badania pokazują, że rywalizacja między rodzeństwem może być dla nich korzystna, ucząc takich umiejętności, jak negocjacje, kompromis i rozwiązywanie konfliktów.
Skąd biorą się konflikty?
Naukowcy wskazują, że głównymi przyczynami rywalizacji między rodzeństwem jest to, co dzieci postrzegają jako uczciwość. Jeśli czują, że jedno z nich jest przedmiotem szczególnej uwagi lub jeśli ich kary są surowsze niż ich brata lub siostry, może pojawiać się złość i kłótnia. Z drugiej strony dzieci pojmują, że są indywidualnymi osobami i nie chcą też być traktowane jednakowo, ale w jakiś sposób czuć się wyjątkowo.
Jako rodzina musisz ustawić granice dla zachowań, które nigdy nie są akceptowalne, takie jak zastraszanie lub bicie. Gdy będą skutkować natychmiastowymi konsekwencjami, dziecko nauczy się ich wystrzegać. Jeśli narastają napięcia i trzeba interweniować, rodzice powinni zachować neutralność, unikać wyboru stron i uważać, aby konsekwencje były nakładane na wszystkich jednakowo.
Rywalizacja powinna zanikać naturalnie
Często jest bowiem tak, że rywalizacja z czasem samoistnie zanika. „Ogólnie rzecz biorąc, w okresie dorosłości relacje między rodzeństwem zbliżają się do przyjaźni” – mówi dr Allyson Holmes-Knight, dyrektor kliniczny w Daybreak Health. Aby ograniczyć rywalizację między rodzeństwem, unikaj porównań między dziećmi. Zamiast stawiać ich przeciwko sobie, staraj się rozwijać empatię. Jeśli rywalizacja między nie ustanie w dzieciństwie, może przenieść się do dorosłego życia. Pojawia się wtedy konkurencja finansowa, związkowa, czy walka o uznanie rodziców.