Boli cię kręgosłup? To może być dehydratacja krążków międzykręgowych
Obniżenie i dehydratacja krążków międzykręgowych to dość często słyszana diagnoza, która może zaniepokoić. Ma ona związek z procesami starzenia się organizmu oraz zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. Dehydratacja prowadzi do odwodnienia znajdujących się pomiędzy stawami kręgosłupa krążków, których zadaniem jest m.in. amortyzowanie wstrząsów i redukowanie obciążeń.
Co to jest dehydratacja?
Odczuwany ból kręgosłupa skłania do poszukiwania przyczyny uciążliwych dolegliwości. Wykonane badania mogą wskazywać na dehydratację krążków międzykręgowych. To dość złowieszczo brzmiąca nazwa, jednak odnosi się ona m.in. do naturalnego procesu starzenia się organizmu, który związany jest z obniżeniem poziomu nawodnienia tkanek.
Dehydratacja to także skutek postępujących zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa, które związane są nie tylko z wiekiem, ale także naszym trybem życia. Przebywanie wiele godzin w wymuszonej pozycji np. wykonywanie pracy siedzącej, jak również przeciążenia i urazy mogą doprowadzić do zwyrodnienia stawów kręgosłupa oraz dehydratacji krążków międzykręgowych.
Dehydratacja krążków międzykręgowych
Krążki międzykręgowe, czyli tzw. dyski międzykręgowe, są niewielkimi strukturami, które swoim wyglądem przypominają wypełnione płynem poduszeczki. Mają one za zadanie redukowanie wstrząsów oraz znoszenie nadmiernych obciążeń, które oddziałują na kręgosłup. Na skutek zmian zwyrodnieniowych ulegają odwodnieniu i obniżeniu, co wiąże się z licznymi dolegliwościami ze strony kręgosłupa. Mniejsze nawodnienie krążków międzykręgowych oraz ich obniżenie to jedna z częstych przyczyn bólu kręgosłupa, który może pojawić się w odcinku lędźwiowym lub piersiowym. Rzadziej dotyczy odcinka kręgosłupa szyjnego.
Dehydratacja krążków międzykręgowych prowadzi do pojawienia się przepukliny jądra miażdżystego, co wywołuje objawy o różnym nasileniu. Nie muszą być one bezpośrednio związane z kręgosłupem, bo pojawiający się ucisk na nerwy utrudnia normalne funkcjonowanie, wywołując ból kończyn oraz bardzo nieprzyjemne objawy neurologiczne np. mrowienie i niedowłady kończyn.
Przyczyny tego zjawiska
Jak już zostało wspomniane, dehydratacja jest skutkiem procesów starzenia się organizmu, zwyrodnienia kręgosłupa, jak również ma związek z naszymi codziennymi nawykami. Rzadziej związana jest z urazem w obrębie kręgosłupa, choć systematyczne mikrouszkodzenia, które wywołuje obciążająca kręgosłup praca fizyczna lub intensywna aktywność fizyczna, także mogą przyczynić się do szybkiej degeneracji struktury krążków międzykręgowych. Warto wiedzieć, że sprawność kręgosłupa oraz prawidłowe działanie krążków międzykręgowych zależne są również od sposobu odżywiania i tego, czy mamy nadwagę.
Objawy dehydrytacji
Początkowe objawy dehydratacji nie są zbyt uciążliwe, jednak wraz z postępem choroby, stają się przyczyną znacznego dyskomfortu. Do objawów dehydratacji krążków międzykręgowych zaliczamy ból pleców, który pojawia się po długotrwałym siedzeniu lub wysiłku fizycznym.
Dolegliwości bólowe mogą także pojawić się rano i mijają, gdy nieco się rozruszamy. Wraz z postępującą dehydratacją oraz obniżeniem krążków międzykręgowych pojawia się bardziej dotkliwy ból, który może dokuczać przez cały czas. Często promieniuje on do obręczy barkowej, biodra oraz kończyn. Może mieć charakter przeszywający i znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie.
Związana z dehydratacją przepuklina jądra miażdżystego wpływa na pojawienie się dodatkowych objawów, co ma związek z powodowanym przez nią uciskiem na nerwy. W związku z postępującym procesem dehydratacji mogą pojawić się przemijające niedowłady kończyn, ograniczenie ruchomości kręgosłupa, jak również mrowienie nóg i rąk. Często dehydratacja wywołuje objawy przypominające rwę kulszową.