Jak naturalnie obniżyć poziom cukru we krwi? Pomóc może... herbata cynamonowa
Cynamon to jedna z najstarszych przypraw świata uznawana od starożytności za silny afrodyzjak. Chińczycy przed długie lata wierzyli w legendę o tym, że może zapewniać... nieśmiertelność (dlatego olejek z tej rośliny wykorzystywano do namaszczania i konserwowania zwłok).
Najnowsze wyniki badań wskazują, że działanie kory cynamonowca rzeczywiście może być nadzwyczaj korzystne dla zdrowia. Warto jednak zachować umiar ze względu na kumarynę, która w nadmiarze może szkodzić wątrobie lub nerkom (najwięcej zawiera jej tani i toksyczny cynamon kasja (Cinnamomum cassia), dużo mniejsze ilości tego składnika występują w cynamonie z Cejlonu). Zbyt duże spożycie cynamonu (powyżej 2 g na dobę) może także powodować owrzodzenia jamy ustnej i podrażniać gardło.
Jakie właściwości ma napar z cynamonu?
- chroni przed cukrzycą – reguluje poziom cukru we krwi, zapobiega insulinooporności (badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców z University of Birmingham potwierdzają, że cynamon może zmniejszać stężenie glukozy na czczo)
- poprawia pamięć i zwiększa funkcje poznawcze mózgu – neurologom na łamach „Neuroimmune Pharmacology” udało się wykazać, że cynamon może poprawiać zdolności umysłowe i zwiększać ilość przyswajanych informacji
- obniża poziom cholesterolu całkowitego (i frakcji LDL zwanej potocznie „złym cholesterolem”) oraz trójglicerydów
- ma dobry wpływ na trawienie i zapobiega zaparciom
- działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, antywirusowo i antybakteryjnie
- zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego
- poprawia funkcjonowanie układu nerwowego
- może łagodzić zbyt obfite miesiączki
Jak zrobić herbatkę cynamonową? Prosty przepis
Jeśli nie uda się nam spotkać gotowej mieszanki czarnych lub zielonych herbat wzbogaconych cynamonem, warto spróbować przygotować taki aromatyczny napar samodzielnie. Wystarczy zagotować pół litra wrzącej wody, do której dodaje się pokruszoną laskę suszonego cynamonu (lub około 4 łyżeczki sproszkowanego cynamonu). Można też uzupełnić napar z cynamonu o kawałek świeżego imbiru (jeśli lubimy jego smak).
Po około 10 minutach gotowania pod przykryciem zostawiamy napad do ostygnięcia, a następnie odcedzamy i przelewamy do filiżanki.
Jeśli nie jesteśmy w stanie wypić gorzkiej herbatki cynamonowej, możemy ją posłodzić stewią, erytrytolem, zdrowymi zamiennikami cukru lub miodem (jeśli możemy go spożywać). Niektórzy twierdzą, że dzięki regularnemu piciu takiego naparu udało się im nawet schudnąć kilka kilogramów.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.