Jak wybrać dobry krem na rozstępy?
Rozstępy są zmorą wielu kobiet. Często pojawiają się w czasie ciąży, gdy skóra nadmiernie się rozciąga i stają się solą w oku przyszłych mam. Na szczęście można sobie z nimi poradzić, jeśli wdroży się odpowiednią pielęgnację. Czy sam krem na rozstępy działa? Na co zwrócić uwagę, kupując taki preparat?
Czym są rozstępy?
Rozstępy to cienkie blizny w kolorze czerwonym, które pojawiają się na skutek nadmiernego rozciągania skóry. Mogą powstać w czasie zmiany sylwetki (np. po przybraniu na wadze), w okresie ciąży na skutek szybkiego rozciągania się skóry, ale też w okresie intensywnego wzrostu w czasie dojrzewania.
Niestety, rozstępy w dużej mierze są genetyczne, dlatego nie do końca mamy wpływ na to, czy się pojawią. Możemy jednak zrobić dużo, by przeciwdziałać wystąpieniu nieestetycznych blizn, stosując odpowiednią pielęgnację i właściwie dbając o skórę.
Profilaktyka
Aby zapobiec rozstępom, należy intensywnie pielęgnować skórę w czasie zmian, które przechodzi nasze ciało. Skóra wymaga nawilżenia na co dzień, by dobrze bronić się przed czynnikami zewnętrznymi. W czasie wzrostu lub rozciągania wymaga jeszcze większej troski i częstszych zabiegów kosmetycznych.
Podstawą jest nawilżanie skóry i dostarczanie jej substancji odżywczych, które sprawią, że stanie się mocniejsza i bardziej elastyczna. Dzięki temu w czasie rozciągania nie będzie pękać, a na jej powierzchni nie powstaną rozstępy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kremu?
Do nawilżania skóry warto wybierać preparaty, które są bogate w składniki uelastyczniające skórę. Powinny mieć prosty i naturalny skład, który wzmocni barierę hydro-lipidową naskórka i sprawi, że stanie się mniej podatny na uszkodzenia. Oprócz składników nawilżających, dobrze, by kosmetyk zawierał także substancje mocno regenerujące i odżywiające skórę.
Skład kosmetyku
Dobry krem na rozstępy powinien zawierać:
-
masło shea
- kolagen
- olej migdałowy
- olej bawełniany
- wąkrotkę azjatycką
- awokado
- witaminę E
- witaminę D
Jak stosować?
Aby preparat był skuteczny, należy stosować go przez cały czas, najlepiej dwa razy dziennie. W czasie ciąży takie kremy i balsamy zazwyczaj zaleca się włączyć od II trymestru, gdy skóra zaczyna mocno się rozciągać i potrzebuje dodatkowej dawki składników regenerujących. Regularne stosowanie kosmetyków sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna i miękka, po prostu mocniejsza.
Warto zdać sobie sprawę, że taki krem nie zadziała, jeśli włączymy go do pielęgnacji na sam koniec ciąży albo będziemy stosować okazjonalnie. Im wcześniej zaczniemy dbać o skórę, tym mocnej ją wzmocnimy, dzięki czemu odwdzięczy nam się dobrym wyglądem.
Co jeszcze można zrobić?
Warto również wzmacniać skórę od wewnątrz, pijąc dużo wody i jedząc zbilansowane posiłki pełne warzyw i owoców. Jest to bardzo ważne, by wybierać produkty zawierające składniki wzmacniające kondycję skóry. Są to m.in. witaminy z grupy B, ale też cynk, siarka czy krzem. Znajdziemy je w zielonych roślinach, roślinach strączkowych, produktach z pełnego ziarna, zdrowych tłuszczach roślinnych, orzechach, płatkach owsianych, rybach.
Regularny ruch to kolejna rzecz, która może poprawić napięcie skóry i zmniejszyć jej wiotkość. Warto regularnie spacerować (przynajmniej 30 minut dziennie), biegać, jeździć na rowerze, uprawiać ulubiony sport, by dotlenić organizm. W czasie ruchu krew zaczyna mocniej krążyć w organizmie, przez co substancje odżywcze lepiej wnikają w komórki. Skóra staje się mocniejsza, lepiej broni się przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i lepiej wygląda.