Pracujesz przy komputerze? W przerwie ćwicz dłonie i nadgarstki
Dłonie i nadgarstki to części ciała, o których często zapominamy. A przecież, jeśli wykonujemy pracę biurową i większość dnia siedzimy, pracując przy komputerze, są nieustannie obciążane. Dodatkowo zaniedbanie zdrowych nawyków, może doprowadzić do nieprzyjemnej dolegliwości, jaką jest zespół cieśni nadgarstka, czy stany zwyrodnieniowe stawów. To oznacza bolesność stawów, sztywność palców, napięcia. Aby zadbać o zdrowie i sprawność dłoni wystarczy codziennie wykonać kilka prostych ćwiczeń.
Jak ćwiczyć dłonie i nadgarstki
To proste ćwiczenia, a efekty odczujesz niemal natychmiast. Ręce będą odprężone i rozluźnione. Ćwiczenia skupiają się głównie na nadgarstkach i palcach. Każde z ćwiczeń powtórz po kilka razy.
Rozruszaj nadgarstki
Wyciągnij ręce do przodu, Unoś same dłonie do góry i do dołu. Następnie lekko zaciśnij pięści i wykonuj krążenia nadgarstków. Wykonuj obroty raz w jedną, raz w drugą stronę. Pamiętasz z czasów szkolnych ćwiczenia pod nazwą "wkręcanie żarówki" i słoneczka? Ułóż dłoń, jakbyś chciał wkręcić żarówkę i wykonuj obroty. Rozłóż palce i obracaj dłonią, jakby była słońcem z promieniami.
Rozciągnij dłonie
Wyprostuj rękę, a wyprostowaną dłoń skieruj palcami w dół. Drugą dłonią złap za palce i odwiedź je, ciągnąc do siebie. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Potem złap kolejno za każdy palec i staraj się go maksymalnie odchylić w tył i potem w przód.
Otwórz dłonie
Otwieraj i zamykaj dłonie na przemian. Ale otwierając, staraj się, aby palce jak najbardziej wyciągnąć. Potem je rozluźnij i delikatnie zamknij dłoń (ale nie chodzi o to, by ją zaciskać).
Kiedy znaleźć czas na ćwiczenie dłoni
To bardzo proste. Wystarczy zrobić sobie dwie krótkie przerwy w ciągu dnia i choć na kilka minut oderwać się od klawiatury. Nie tylko ręce będą ci wdzięczne, ten czas wykorzystaj też na odpoczynek dla oczu. Jeśli trenujesz jakiś sport, podczas rutynowej rozgrzewki nie pomijaj rąk i nadgarstków.
Kiedy iść do specjalisty
Jeśli odczuwasz powtarzające się dolegliwości, takie jak sztywność palców, ból nadgarstka czy uczucie ucisku, opuchnięcia lub mrowienie, idź do specjalisty. W takim przypadku lepiej skonsultować się chociażby z fizjoterapeutą, który pomoże dobrać odpowiednie i bezpieczne ćwiczenia.