Jak bezpiecznie korzystać z sauny? Jest aż 17 zasad
Kto może skorzystać z sauny, czy do sauny wchodzi się w obuwiu, czy można mieć okulary, czy można jeść przed wejściem do sauny, albo czy po saunie należy umyć się mydłem? Pytań jest wiele, a na wszystkie daje odpowiedź 17 zasad bezpiecznego korzystania z sauny.
Jak bezpiecznie korzystać z sauny?
Zasady zostały opracowane na zlecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Nie są to żadne obowiązujące przepisy, ale zestawienie w jednym miejscu dobrych praktyk, które pomogą bezpiecznie korzystać z sauny.
- Z sauny mogą korzystać wyłącznie osoby w dobrym stanie zdrowia, bez przeciwwskazań lekarskich.
- Osoby cierpiące z powodu chorób przewlekłych powinny, przed pierwszym seansem, zasięgnąć opinii lekarza, gdyż niektóre choroby mogą być przeciwwskazaniem do korzystania z sauny.
- W saunie nie należy przebywać w okularach i szkłach kontaktowych.
- Nie zaleca się korzystania z sauny bezpośrednio po obfitym posiłku.
- Z sauny należy korzystać wyłącznie w obuwiu typu klapki, nie mogą zawierać elementów metalowych.
- Przed wejściem do sauny należy zdjąć wszystkie przedmioty metalowe, ponieważ mogą stać się przyczyną poparzeń ciała.
- W celu skorzystania z sauny należy się zaopatrzyć w dwa ręczniki – jeden do wycierania się, drugi jako podkładka na ławę lub owinięcia ciała.
- Przed przystąpieniem do seansu w saunie należy umyć całe ciało pod prysznicem mydłem i ciepłą wodą, a następnie wytrzeć do sucha.
- W saunach suchych (drewnianych) należy siadać na ręczniku. Ręcznik powinien być rozłożony tak, aby żadna część ciała nie stykała się z powierzchnią drewnianą.
- Korzystanie z sauny rozpoczyna się od ław niskich, stopniowo przechodząc na wyższe.
- Na ławach można siedzieć lub leżeć (na ręczniku).
- Przed skorzystaniem z sauny nie należy stosować kosmetyków, w szczególności w formie kremów lub balsamów do ciała, gdyż powoduje to ograniczenie pocącej się powierzchni ciała i intensywności pocenia się.
- W celu przystosowania układu krążenia do prawidłowego funkcjonowania w pozycji stojącej, wskazane jest w ostatnich 2 – 3 minutach przebywania w saunie przyjęcie pozycji siedzącej z opuszczonymi nogami.
- W każdym etapie korzystania z sauny należy dbać odpowiednio o dobre ogrzanie ciała i dostateczne jego wychłodzenie.
- Kąpiel w saunie kończy się zawsze dostatecznym wychłodzeniem ciała wodą – niewskazane jest używanie mydła.
- W czasie i bezpośrednio po skorzystaniu z sauny nie zaleca się podejmowania wysiłku fizycznego.
- Po skorzystaniu z sauny należy wypocząć około 20 – 30 minut. Celowe jest wypicie w tym czasie umiarkowanych ilości płynów (0,5-1 l), najlepiej wód mineralnych lub soków owocowych.
Kto nie powinien korzystać z sauny?
Choć regularne korzystanie z sauny przynosi szereg korzyści dla zdrowia, nie każdy może z sauny korzystać. Przeciwskazaniem jest m.in. ciąża, choroby nowotworowe, cukrzyca, choroby skóry, choroby grzybicze i choroby serca. Nie powinno się korzystać z sauny podczas infekcji, szczególnie kiedy towarzyszy im gorączka. Odradza się korzystanie z sauny w czasie miesiączki. Każdą wątpliwość należy skonsultować z lekarzem.