Szczepienia przeciw COVID-19 a zapalenie mięśnia sercowego. Jakie jest powiązanie?
Szczepienie przeciw SARS-CoV-2 u pacjentów, którzy przeszli wcześniej zapalenie mięśnia sercowego nie wiąże się z nawrotem tego schorzenia czy innymi poważnymi działaniami niepożądanymi – wykazało małe badanie, o którym informuje strona Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC). Wyniki zaprezentowano na kongresie ESC Acute CardioVascular Care 2022.
“Te wyniki dostarczają uspokajających wniosków, które mogą zachęcić pacjentów z historią zapalenia mięśnia sercowego do zaszczepienia się przeciwko SARS-CoV-2”– skomentował współautor badania dr Iyad Abou Saleh z Hospices Civils de Lyon (Francja).
Zaznaczył zarazem, że większość pacjentów w badaniu otrzymała szczepionkę mRNA (BNT162b2) Pfizera, dlatego wyniki te mogą nie odnosić się do innych szczepionek.
Czy jest zapalenie mięśnia sercowego?
Zapalenie mięśnia sercowego jest najczęściej spowodowane infekcją wirusową. Może objawiać się: zmęczeniem, bólem w klatce piersiowej, skróceniem oddechu, dusznością, arytmią serca, obrzękami (głównie kostek i podudzi). Może prowadzić do ostrej niewydolności serca, tj. stanu, gdy serce nie jest w stanie pompować odpowiedniej ilości krwi do narządów naszego organizmu.
W literaturze naukowej pojawiły się doniesienia o rzadkich przypadkach (2,1 na 100 tys. mieszkańców) zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu przeciwko SARS-CoV-2. Jednak brak było danych na temat ryzyka wystąpienia tej choroby po szczepieniu u pacjentów, którzy przeszli ją w przeszłości.
Badania nad szczepieniem po zapaleniu mięśnia sercowego
Zespół pod kierunkiem dr. Abou Saleha objął swoim badaniem 142 pacjentów hospitalizowanych w Hospices Civils de Lyon w ciągu ponad pięciu lat (od stycznia 2016 do czerwca 2021 r.) z powodu ostrego zapalenia mięśnia sercowego. Skontaktowano się z nimi telefonicznie i pytano, czy zaszczepili się, którą szczepionką, jak wiele dawek przyjęli i czy wystąpiły u nich jakiekolwiek efekty niepożądane. Pacjenci udzielali też informacji, czy mają obecnie COVID-19 lub czy chorowali na niego w przeszłości.
Średni wiek badanych wyniósł 31 lat, kobiety stanowiły jedną piątą grupy. Informację na temat szczepienia uzyskano dla połowy pacjentów, tj. dla 71 - 55 z nich zostało zaszczepionych, a 17 nie zaszczepiło się. Główną przyczyną nieszczepienia się był strach przed nawrotem zapalenia mięśnia sercowego.
Jakie były wyniki badania?
Wśród osób, które się zaszczepiły 43 przyjęło dwie dawki, a 12 jedną dawkę. W ponad 96 proc. była to szczepionka mRNA Pfizera. Okazało się, że po przyjęciu szczepionki wśród badanych osób nie odnotowano poważnych działań niepożądanych, w tym arytmii czy powtórnego zapalenia mięśnia sercowego.
“Wykazaliśmy, że szczepienie przeciw SARS-CoV-2 u pacjentów z historią ostrego zapalenia mięśnia sercowego nie jest związane z ryzykiem powtórnego wystąpienia tego schorzenia oraz z innymi poważnymi działaniami niepożądanymi. Nasze wyniki powinny być jednak interpretowane ostrożnie ze względu na małą liczbę pacjentów i zastosowaniem głównie jednego rodzaju szczepionki” – podsumował dr Abou Saleh.