Lekarka Agata Sławin z Porozumienia Zielonogórskiego tłumaczy, że w dniu szczepienia trzeba się zachowywać jak zwykle, czyli zjeść lekki posiłek i wziąć codzienne leki, o ile się takie przyjmuje. Listę medykamentów trzeba będzie również przedstawić w punkcie szczepień. Warto się również ubrać w taki sposób, aby łatwo odsłonić górną część ramienia. Należy więc unikać koszul zapinanych na wiele guzików, czy obcisłych bluzek lub swetrów.
Szczepienia na COVID-19. Jak się przygotować?
W punkcie, gdzie będziemy zaszczepieni na COVID-19, należy stawić się punktualnie lub kilka minut wcześniej. Nie ma potrzeby przychodzić np. godzinę przed umówionym terminem. Procedura szczepień będzie przebiegać sprawniej, jeśli pojawimy się z wypełnionym kwestionariuszem. Jeśli nie mamy takiej możliwości, dokument dostaniemy na miejscu. W tym wypadku potrzebny będzie długopis i dowód osobisty i opcjonalnie okulary, jeśli ktoś ich potrzebuje.
Przed szczepieniem należy powiedzieć lekarzowi o ciężkich reakcjach alergicznych i zaburzeniach oddychania, incydentach zatorowo-zakrzepowych, problemach z krzepnięciem krwi, chorobach przewlekłych oraz osłabionym układzie immunologicznym w wyniku choroby. Po przyjęciu szczepionki na COVID-19 należy zapobiegawczo poczekać 15 minut, w razie gdyby wystąpiły niepożądane reakcje.
Co robić po szczepieniu na koronawirusa?
W dniu szczepienia należy odpoczywać i unikać prac związanych z wysiłkiem. Możemy poczuć ból ręki, w której wykonano zastrzyk. Możemy czuć również osłabienie i złe samopoczucie oraz mieć bóle mięśni, zawroty głowy i stan podgorączkowy. Objawy powinny ustąpić po maksymalnie dwóch dniach. W innym wypadku należy zgłosić się do lekarza.
Czytaj też:
Certyfikat dla zaszczepionych? Morawiecki: Pracujemy nad zasadami współżycia w społeczeństwie