Opuchnięta twarz – przyczyny i sposoby na usunięcie opuchlizny
Opuchlizna, która obejmuje całą twarz, jest dość częstym problemem. Nie wpływa ona jedynie na nasz wygląd, ale także może świadczyć o rozwoju różnych schorzeń. Obrzęk twarzy, który pojawia się regularnie np. na kilka dni przed miesiączką i nie towarzyszą mu inne objawy, jest jednym ze skutków zmian hormonalnych w organizmie, które sprzyjają gromadzeniu wody w tkankach oraz powodują zastój limfy. Nie jest to poważne schorzenie, jednak wymaga konsultacji lekarskiej, bo może wskazywać na nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu hormonalnego.
Nie tylko przed okresem pojawia się obrzęk twarzy. Opuchnięta twarz może wskazywać na reakcję alergiczną, niektóre schorzenia narządów wewnętrznych, mieć podłoże zapalne, a także świadczyć o innych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu. Zdarza się, że obrzęk w obrębie twarzy pojawia się na skutek przyjmowania określonych leków oraz stosowania niewłaściwie skomponowanej diety. Jeżeli opuchlizna na twarzy pojawia się nagle i towarzyszą jej inne objawy np. duszności, to należy natychmiast zgłosić się do lekarza, bo możemy mieć do czynienia z ostrą reakcją alergiczną, która zagraża zdrowiu i życiu!
Przyczyn pojawienia się opuchlizny na twarzy jest wiele, dlatego warto poznać najczęstsze z nich. Opuchnięta twarz zwykle nie ma związku z poważnymi schorzeniami i jest skutkiem m.in. naszego trybu życia, jednak nie można bagatelizować tego objawu. Konsultacja lekarska jest zawsze wskazana, bo pozwala wykluczyć chorobowe podłoże problemu oraz dobrać odpowiedni sposób redukcji obrzęków.
Opuchnięcie twarzy – co warto wiedzieć?
Obrzęki twarzy mogą niepokoić, jednak nie zawsze są powodem do stresu. Wiele zależy od tego, jak wygląda obrzęk, jak szybko ustępuje oraz w jakim miejscu jest zlokalizowany. Charakter obrzęku pomaga w diagnozowaniu jego przyczyny i jest dla lekarza cenną wskazówką.
Ogólne określenie „opuchnięta twarz” dla każdego może oznaczać co innego np.:
- obrzęk powiek i okolicy oczu,
- obrzęk jednej strony twarzy,
- obrzęk całej twarzy,
- obrzęk w okolicy ust,
- obrzęk pod brodą.
Jak widać, obrzęki twarzy mogą lokalizować się w różnych jej obszarach, wskazując na konkretne podłoże tej dolegliwości. Często wraz z obrzękiem twarzy może występować obrzęk innych części ciała np. dłoni i stóp, co również jest wskazówką diagnostyczną, która pozwoli lekarzowi szybciej znaleźć przyczynę problemu.
Przyczyny opuchlizny twarzy
Możliwe przyczyny opuchlizny twarzy możemy podzielić na kilka kategorii, czyli m.in. przyczyny związane z chorobami, trybem życia, stosowaną dietą, stanem fizjologicznym, a także środowiskiem, w którym żyjemy.
Opuchnięta twarz – na jakie choroby wskazuje?
Opuchnięta twarz oraz opuchlizna, która pojawia się np. na stopach, może sugerować, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Do chorób, które mogą powodować obrzęki twarzy, zaliczamy m.in.
- choroby nerek,
- choroby laryngologiczne,
- choroby stomatologiczne,
- zaburzenia hormonalne,
- alergie i zapalenie tkanki łącznej twarzy.
Pośrednio związaną z chorobami przyczyną obrzęku twarzy, są stosowane leki np. na nadciśnienie. Mogą one powodować tzw. obrzęk Quinckego (obrzęk naczynioruchowy), który jest jedną z form pokrzywki. Ta dość nietypowa przyczyna obrzęku twarzy najczęściej pojawia się u osób, które ukończyły 15. rok życia, obejmując nie tylko twarz, ale również m.in. kończyny górne i dolne, narządy moczowo-płciowe i pośladki oraz narządy trzewne. Obrzęk Quinckego może także pojawić się na języku i w okolicy gardła, utrudniając mówienie i oddychanie, co jest wskazaniem do szybkiej konsultacji lekarskiej. Ten rodzaj pokrzywki jest rzadko występującym skutkiem ubocznym przyjmowania leków, jednak podobne objawy mogą również wywoływać niektóre choroby nowotworowe i choroby autoimmunologiczne oraz reakcje alergiczne.
Zastoje limfy – obrzęk twarzy
Opuchnięta twarz może wskazywać na obrzęk limfatyczny. Najczęściej jest on związany z naszym trybem życia, ogólną kondycją organizmu, na którą wpływa np. nadwaga, a także pozycją, w której śpimy. Na zastój limfy wskazuje opuchnięta twarz rano – poranna opuchlizna na twarzy psuje humor wielu kobietom, jednak stosunkowo szybko można uporać się z tym problemem. Zastoje limfy mogą pojawić się na każdym etapie życia, jednak najczęściej występują m.in. w przed owulacją i okresem, a także w okresie menopauzy.
Opuchnięta twarz rano na skutek obrzęku limfatycznego to efekt dłuższego przebywania w jednej pozycji, a także spania na niewłaściwie dobranym materacu i poduszce, o czym często nie mamy pojęcia. Niewłaściwe podparcie ciała w czasie snu powoduje, że zarówno krew, jak i limfa nie mogą swobodnie krążyć w organizmie, co objawia się nie tylko obrzękiem twarzy, ale także cierpnięciem ciała i nadmiernym napięciem mięśni po wstaniu z łóżka. Obrzęki związane z zastojem limfy możemy zredukować, stosując domowe sposoby, które pomogą nie tylko widocznie zmniejszyć obrzęk, ale także zapobiec ponownemu pojawieniu się opuchlizny.
Opuchnięta twarz a niezdrowy tryb życia
Nasz styl życia może doprowadzić do pojawienia się obrzęku twarzy, który zauważymy po przebudzeniu. Jest on jednym z objawów nieprzespanej nocy, nadużywania alkoholu, zaburzeń naturalnych procesów detoksykacji organizmu, które powodują, że zaczynają się w nim gromadzić uboczne produkty przemiany materii, a także stosowania źle skomponowanej diety.
Jeżeli zauważamy obrzęk twarzy po przebudzeniu, powinniśmy przyjrzeć się naszym codziennym nawykom oraz wprowadzić zmiany, które pozwolą usprawnić funkcjonowanie organizmu, czyli zmniejszyć spożycie soli, pić duże ilości wody, ograniczyć spożycie alkoholu oraz zadbać o jakość snu. Obrzęki związane z trybem życia mogą obejmować całą twarz lub okolice oczu.
Opuchlizna twarzy a zdrowie jamy ustnej i nosowo-gardłowej
Obrzęk na twarzy może być związany z problemami stomatologicznymi i laryngologicznymi. W przypadku chorób zębów, dziąseł i przyzębia obrzękowi towarzyszy ból związany ze stanem zapalnym. Do znacznego obrzęku m.in. jednej części twarzy, może doprowadzić postępująca próchnica, ropowica dna jamy ustnej, a także zapalenie ślinianek. Twarz może spuchnąć również na skutek toczących się w jamie ustnej przewlekłych stanów zapalnych, które prowadzą do powiększenia się węzłów chłonnych.
Nierzadko występują także obrzęki twarzy związane z chorobami laryngologicznymi. Obrzęk w okolicy szczęki, policzków i czoła może być spowodowany zapaleniem zatok przynosowych, szczękowych lub czołowych.
Opuchnięta twarz – alergia
Reakcja alergiczna także prowadzi do wystąpienia obrzęku w obrębie całej twarzy, jednak obrzęk alergiczny może obejmować również tylko oczy, usta lub inną część twarzy, co ma związek z działaniem różnych czynników. Reakcji alergicznej zwykle towarzyszą świąd i zaczerwienienie skóry. Objawem wskazującym na ostrą reakcję alergiczną są dolegliwości ze strony układu oddechowego, czyli duszność i suchy kaszel. Objawy te mogą pojawić się w efekcie przyjętych leków lub pokarmów i napojów, po zastosowaniu kosmetyków, a także po użądleniu przez owada i zawsze wymagają zasięgnięcia porady lekarskiej.
Jak pozbyć się opuchlizny na twarzy?
Jeżeli wykluczone zostanie chorobowe podłoże obrzęków, możemy zastosować domowe sposoby leczenia opuchlizny. Zaliczamy do nich m.in.:
- przemywanie twarzy zimną wodą,
- masaż kostkami lodu,
- okłady ze świeżego ogórka i okłady z naparu zielonej herbaty (na opuchnięte powieki oraz worki i cienie pod oczami),
- chłodne okłady na całą twarz,
- masaż twarzy rollerem.
Bardzo ważne jest także unikanie czynników, które powodują, że pojawia się opuchlizna na twarzy. Zaliczamy do nich m.in. błędy żywieniowe, przemęczenie, odwodnienie organizmu i nadużywanie alkoholu.