Współcześnie zaleca się, by dorośli spali przez 7 do 9 godzin w nocy. Zwraca się uwagę, że krótsza ilość snu może prowadzić do problemów z koncentracją i pamięcią, zaburzeń nastroju, uczucia senności i zasypiania w trakcie dnia. Jednak rzadko zwraca się uwagę na jakość snu. Nieprzerwany, głęboki sen w nocy jest bowiem kluczowy dla regeneracji organizmu.
Czy jakość snu może przeważać nad czasem jego trwania?
Nowe badanie Massachusetts Institute of Technology wykazało, że jakość snu ma większy wpływ na zdrowie niż jego ilość. Badania przeprowadzono na 452 osobach mieszkających w Chennai – biednym regionie Indii nad Zatoką Bengalską. Uważa się, że ludzie uzyskują tam kiepską jakość snu – jest tam gorąco, duszno, ludzie śpią po kilka osób w jednych pokojach, a niekiedy na ulicy. Dodatkowo sen utrudnia olbrzymia ilość komarów i hałas.
Przed badaniem uczestnicy badania spali średnio około 5,5 godziny na dobę, budząc się średnio około 31 razy w ciągu nocy (!) z powodu hałasu, robaków lub innych zakłóceń. Zachęceni przed badaczy do dłuższego snu, spędzali w łóżku średnio o 38 minut więcej, co wykazały specjalne zegarki sprawdzające ruchy ciała. Okazało się, że dłuższa ilość snu nie wpłynęła na wydajność pracy ani ogólny stan zdrowia.
Badacze poprosili także grupę osób o zwiększenia jakości snu: uzyskali wskazówki, jak to zrobić oraz niekiedy wsparcie finansowe. Mieli także robić sobie drzemki w ciągu dnia. Okazało się, że zmiany te przyniosły pozytywne rezultaty. Osiągali oni lepsza wydajność pracy, lepsze samopoczucie i ciśnienie krwi, podejmowali korzystniejsze wybory finansowe. Wyniki pokazują, że jakościowy sen ma większe znaczenie dla zdrowia niż liczba przespanych godzin.
Czytaj też:
O jakiej porze dnia najlepiej pić kawę? Odpowiedź nie jest tak oczywista