Niemcy oszaleli na punkcie tego preparatu. Podobno skutecznie leczy kaca
Po spożyciu alkoholu w organizmie dochodzi do zaburzenia gospodarki jonowej, odwodnienia i zatrucia metabolitami alkoholu. Skutkiem jest kac, który objawia się najczęściej ogólnym rozbiciem, bólem głowy, nudnościami i biegunką. Stwierdzono, że uzupełnienie elektrolitów łagodzi te dolegliwości.
Cudowny lek na kaca
Elotrans został okrzyknięty w Niemczech cudownym lekiem na kaca dzięki właściwościom nawadniającym. Uzupełnia straty soli i wody w organizmie i wspomaga regenerację organizmu. Zawiera glukozę, chlorek potasu, chlorek sodu i cytrynian sodu. Preparat w Niemczech dostępny jest bez recepty, co przyczyniło się do tego, że zabrakło go w aptekach.
„Elotrans lekiem przeciwdziałającym odwodnieniu wywołanym biegunką. Preparat równoważy straty soli i wody w organizmie i wspomaga jego regenerację. Nie leczy jednak samej biegunki. Skład leku Elotrans nie jest ani nowy, ani zaskakujący”– tłumaczy farmaceuta i popularyzator wiedzy medycznej Łukasz Pietrzak w rozmowie z WP abc Zdrowie.
Działanie elektrolitów
Elektrolity pozwalają na szybszą regenerację organizmu, nawadniając go. Picie alkoholu powoduje zachwianie bilansu wodno-elektroltowego. Na skutek działania etanolu zmniejsza się wydzielanie hormonu antydiuretycznego (ADH, wazopresyny) z przysadki. Ponadto rośnie także aktywność reninowa osocza oraz uwalnianie aldosteronu – tłumaczą specjaliści.
Elotrans to suplement diety
Elotrans, jak i inne elektrolity to suplement diety, a nie lek. Można stosować go na kaca, ale lekiem nie jest – wyjaśniają eksperci. To standardowy preparat, który stosuje się przy odwodnieniu spowodowanym biegunką, wymiotami, przy których następuje utrata płynów i elektrolitów.
Przeciwwskazania do stosowania leku
Jak wskazują lekarze, nie wszyscy mogą stosować elektrolity. Do najczęstszych przeciwwskazań należą:
- choroby nerek,
- zaburzeniu świadomości lub wstrząs przy ciężkim odwodnieniu organizmu,
- zaburzenia równowagi elektrolitycznej,
- choroby związane z wysoką wartością potasu we krwi (hiperkaliemia),
- choroby nadnerczy,
- zaburzenia wchłaniania węglowodanów,
- zaburzenia wchłaniania płynów w jelicie (np. w przypadku ostrej niedrożności jelit).