Polska jest jednym z pierwszych państw, które uruchomiły e-receptę transgraniczną i jednym z liderów cyfryzacji systemu ochrony zdrowia w Europie. Aktualnie receptę można zrealizować w siedmiu krajach UE: Portugalii, Grecji, Chorwacji, Finlandii, Estonii, Czechach i prawie całej Hiszpanii. Wkrótce będzie to możliwe również na Cyprze, a docelowo w każdym kraju należącym do Unii Europejskiej oraz w krajach EFTA: Islandii, Lichtensteinie i Norwegii. Recepta transgraniczna to również wygoda dla obcokrajowców przebywających w Polsce – swoje e-recepty zrealizują u nas obywatele Portugalii, Estonii, Finlandii, Czech, Chorwacji i Hiszpanii.
Czym jest recepta transgraniczna?
Recepta transgraniczna to ukłon w stronę pacjentów, którzy mieszkają i pracują w dwóch różnych krajach, często wyjeżdżają służbowo lub dużo podróżują po Europie. Umożliwia wykupienie niezbędnych leków w czasie pobytu za granicą i zrealizowanie recepty w innym kraju niż Polska. Otrzymanie e-recepty transgranicznej nie różni się od standardowej e-recepty. Dokument ten staje się bowiem receptą transgraniczną dopiero w momencie zrealizowania jej za granicą.
Jak aktywować receptę transgraniczną?
Jeśli pacjent planuje podróż i chciałby zrealizować receptę w kraju należącym do UE, powinien najpierw sprawdzić, czy będzie to obecnie możliwe w państwie, do którego się wybiera. Taka informacja jest dostępna na stronie www.pacjent.gov.pl Jeśli tak jest, musi aktywować odpowiednią usługę w Internetowym Koncie Pacjenta. To od niej bowiem zależy, czy recepta będzie mogła zostać zrealizowana poza granicami kraju.
Aktywacja recepty transgranicznej krok po kroku
- Wejdź na Internetowe Konto Pacjenta i wyraź zgodę na realizację recepty za granicą.
- Poinformuj farmaceutę, że przyjechałeś z Polski i chcesz zrealizować e-receptę transgraniczną. Pokaż dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem.
- Zapoznaj się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych, którą przedstawił Ci farmaceuta.
- Zapłać za lek, dokładnie tak samo jak w Polsce.
- Gotowe!
Recepta transgraniczna jest pełnopłatna. Pacjent może jednak po powrocie do kraju zwrócić się do NFZ z wnioskiem o refundację recepty.
Jak się zalogować do Internetowego Konta Pacjenta?
Logowanie do IKP jest proste. Można to zrobić na kilka sposobów: przez profil zaufany, aplikację mObywatel, dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód) lub bankowość internetową. Na stronie pacjent.gov.pl należy kliknąć w ikonkę na górze „Zaloguj się”, a następnie wybrać opcję swojego banku.
Czym jest Internetowe Konto Pacjenta?
IKP to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia. Posiada je każdy, kto ma PESEL. Wystarczy się zalogować. Z IKP korzysta już ponad 17,5 mln osób, a aż 81% użytkowników ocenia je dobrze i bardzo dobrze. To miejsce, w którym nie tylko są widoczne wszystkie nasze recepty, ale w którym możemy w wygodny sposób załatwić wiele spraw związanych ze zdrowiem.Jedną z nich jest właśnie wyrażenie zgody na realizację e-recepty za granicą.
Internetowe Konto Pacjenta pozwala na:
- odbiór e-recept (z informacją o refundacji leków i sposobie ich dawkowania oraz możliwością zamawiania e-recept na leki, które stale bierzesz);
- odbiór e-skierowań (na leczenie specjalistyczne, do sanatorium oraz badania – w tym w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS);
- sprawdzenie e-zwolnień
- złożenie wniosku o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego
- sprawdzenie wizyt w przychodni, a także wydanych recept
- wypełnienie formularza zmiany lekarza/pielęgniarki lub położnej POZ
- zapisanie dziecka w wieku 12 i 13 lat na bezpłatne szczepienie przeciw HPV
- stały dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), np. wyników i opisów badań, diagnoz lekarzy, wypisów ze szpitala, dokumentów z SOR – o ile lekarz lub placówka umieścili ją w systemie
Na IKP można także sprawdzić wysokość opłacanych składek.
Cyfryzacja ochrony zdrowia
W ostatnich latach w naszym kraju nastąpił dynamiczny rozwój rozwiązań związanych z udostępnianiem e-usług w ochronie zdrowia, takich jak: Internetowe Konto Pacjenta (17,5 mln użytkowników), aplikacja mojeIKP (4,5 mln instalacji) i gabinet.gov.pl, a także e-recepta (1,7 mld wystawionych e-recept) czy e-skierowania (153 mln wystawionych e-skierowań). Dzięki temu Polska stała się jednym z liderów cyfryzacji systemu ochrony zdrowia w Europie.