-
Rewolucja w medycynie: prosty test krwi pomoże wcześniej wykrywać Alzheimera
Rozpoczęła się nowa era diagnostyki choroby Alzheimera. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszy w historii test krwi wykrywający oznaki tej postępującej choroby neurodegeneracyjnej. To znaczący krok w kierunku...
ChorobyDoniesienia naukowe -
Polpharma ma misję. To wspieranie nauki
Polpharma, największy polski producent leków, odgrywa kluczową rolę w rozwoju polskiej farmacji i medycyny. Integralną częścią jej działalności jest Naukowa Fundacja Polpharmy, która od 2001 roku angażuje się w wspieranie badań naukowych...
Artykuł sponsorowany -
Nowy konkurs dla projektów badawczych: nowoczesne technologie dla zdrowia psychicznego
Startuje XXIV edycja konkursu o grant Naukowej Fundacji Polpharmy. Tematem tegorocznego konkursu są: „Nowoczesne technologie dla poprawy zdrowia psychicznego Polaków (ewaluacja efektów)”.
Artykuł sponsorowany -
Polska zrobiła to jako pierwszy kraj na świecie. Marzenia kobiet się spełniły
Rola farmaceutów w systemie ochrony zdrowia wykracza obecnie daleko poza tradycyjne wydawanie leków. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, zaangażowanie farmaceutów jest kluczowe dla poprawy jakości opieki zdrowotnej i osiągania...
Strefa Pacjenta -
Chronią pacjentów przed błędami. Dziś to nie tylko „ludzie za ladą”
Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Farmaceuty. To doskonała okazja, by zwrócić uwagę na kluczową rolę, jaką farmaceuci odgrywają w systemie ochrony zdrowia.
Profilaktyka i leczenieStrefa Pacjenta -
„Medycyna Mitochondrialna w Teorii i Praktyce” – wywiad z Arkadiuszem Bujasem
Medycyna mitochondrialna daje nam narzędzia, by przestać leczyć tylko objawy, a zacząć adresować przyczyny. Daje szansę na realną prewencję i skuteczne interwencje tam, gdzie standardowe protokoły zawodzą – mówi Arkadiusz Bujas,...
Artykuł sponsorowany Wideo -
Innowacyjna rehabilitacja dla dzieci z SMA. Można się zgłaszać na badania
Dzieci dotknięte rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA) mogą wziąć udział w nowatorskim projekcie badawczym leczenia rehabilitacyjnego. Badania są bezpłatne.
Profilaktyka i leczenie -
Czujesz się bez energii? Sprawdź, jakie witaminy na zmęczenie warto suplementować
Jeśli budzik wygrywa z Tobą każdą poranną walkę, a myśl o popołudniowej drzemce pojawia się zaraz po śniadaniu – coś jest nie tak.
Artykuł sponsorowany -
Narodowy Instytut Onkologii: „To nowe perspektywy dla medycyny personalizowanej”
Wyniki badań potwierdzają ogromny potencjał biodrukowania 3D jako narzędzia do testowania nowych terapii onkologicznych. Opracowanie zaawansowanych modeli nowotworowych pozwoli m. in. trafniej oceniać skuteczność leków.
Choroby nowotworoweProfilaktyka i leczenie -
Wszczepili dzieciom stymulatory. Zastosowali stymulację fizjologiczną
Pierwsze w Polsce wszczepienie nowoczesnego stymulatora serca u dziecka przeprowadzono w poznańskiej Klinice Kardiologii Dziecięcej. Urządzenie wyposażone jest w zaawansowane funkcje wykraczające poza podstawową stymulację serca.
Strefa PacjentaProfilaktyka i leczenie -
Co trzeciemu przypadkowi raka jelita grubego można zapobiec. Są nowe wytyczne
Rak jelita grubego, obejmujący nowotwory okrężnicy, odbytnicy i odbytu, należy do najczęstszych chorób onkologicznych w Polsce i na świecie. Najnowsze zalecenia w stosowanej terapii zwiększają szanse na lepsze wyniki leczenia.
Choroby nowotworoweProfilaktyka i leczenie -
ABM dla chorych po zawale serca. Nowa nadzieja dla pacjentów
Stosowany w leczeniu cukrzycy lek może pomóc również pacjentom po zawale serca. Badania, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, prowadzą kardiolodzy z WIM-PIB.
Strefa Pacjenta -
Agencja Badań Medycznych: Rezultaty badania mogą wyznaczyć nowe standardy leczenia
Trwa ogólnopolski Tydzień dla Serca. Jego celem jest promowanie profilaktyki chorób układu krążenia. Projekt realizowany ze środków Agencji Badań Medycznych może mieć szczególne znaczenie dla pacjentów cierpiących na trudną w leczeniu...
Doniesienia naukoweStrefa Pacjenta -
Sukces polskich naukowców. Nowy mechanizm zwiększa skuteczność terapii mRNA
Badacze z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (IIMCB) opisali nowy mechanizm zwiększający skuteczność terapii mRNA. Wyniki badań ułatwią tworzenie nowoczesnych leków przeciwko nowotworom i chorobom...
Doniesienia naukowe -
Program stażowy MedConnect – MSD Polska i Agencji Badań Medycznych
MSD Polska i Agencja Badań Medycznych (ABM) uruchomiły program stażowy. Jego celem jest rozwój wysoko specjalistycznych zawodów w przemyśle farmaceutycznym.
Profilaktyka i leczenie -
Prof. Robert Gil i prof. Adam Witkowski: Podnosimy standardy leczenia pacjentów
W Warszawie odbyły się XXIX Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej (WCCI) – jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie kardiologii interwencyjnej. Czołowi eksperci z Polski i zagranicy dzielili się swymi doświadczeniami.
Choroby sercowo-naczyniowe -
Prezes ABM: Dla pacjentów to szansa na dostęp do nowoczesnych terapii
Agencja Badań Medycznych ogłosiła otwarty konkurs na niekomercyjne badania kliniczne. Priorytetem są choroby rzadkie, pediatryczne i układu nerwowego.
Strefa Pacjenta -
Światowej klasy eksperci na warsztatach. Pokażą najnowocześniejsze techniki i procedury
Po raz 29. czołowi eksperci z Polski i świata spotkają się w Warszawie, aby dzielić się wiedzą, doświadczeniem i najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie kardiologii interwencyjnej.
Choroby sercowo-naczynioweProfilaktyka i leczenie -
Wyniki tego badania okazały się przełomem. Zmniejszenie ryzyka zawału u osób z otyłością
Dorośli pacjenci z otyłością i zdiagnozowaną chorobą serca mogą uniknąć zdarzeń sercowo-naczyniowych. Takie korzyści przynosi stosowanie nowoczesnej terapii.
Profilaktyka i leczenie -
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad ważnym rejestrem. Zaangażowani onkolodzy i hematolodzy
Powstanie Rejestr Onkologii i Hematologii Dziecięcej. To inicjatywa Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej.
Choroby nowotworoweStrefa Pacjenta -
10 nowych terapii onkologicznych. Komentują eksperci NIO
29 nowych terapii znalazło się na nowej liście refundacyjnej. Wśród nich jest 10 onkologicznych – m.in. w raku płuc, piersi, jajnika i gruczołu krokowego.
Strefa Pacjenta