Co to jest materac ortopedyczny i czym różni się od zwykłego materaca?
Hasło "materac ortopedyczny" wielu osobom kojarzy się ze sprzętem medycznym i specjalistycznymi łóżkami ze szpitalnych oddziałów. Tymczasem nazwa ta dotyczy również materaców do powszechnego, domowego użytku, które spełniają konkretne normy. Jednym z producentów materaców medycznych, posiadających stosowne certyfikaty, jest Hilding Anders. Przykładem takiego modelu może być materac Hilding Salsa.Czym różni się on od zwykłych, "niemedycznych" materaców?
Przede wszystkim, materace medyczne tworzone są wedle specyfikacji dostarczanych przez fizjoterapeutów i ortopedów. Posiadają pozytywną opinię medyczną, która wystawiana jest na podstawie testów przeprowadzanych w niezależnych laboratoriach. Tego typu materace nie utrwalają wad postawy, sprzyjają przyjmowaniu fizjologicznej pozycji w trakcie snu i zapewniają idealne punkty podparcia dla całej sylwetki. Mogą być wypełnione pianką lateksową, ale również mogą być wykonane w technologii multipocket.
Nieodpowiedni materac a wady postawy
Mówi się, że najlepszy na bóle kręgosłupa jest twardy materac. Zdaniem fizjoterapeutów, to znaczne uproszczenie tematu. Materac o zbyt twardej konsystencji nie jest w stanie zapewnić prawidłowego podparcia dla ciała osoby o niedużej wadze. W takim przypadku przy spaniu na plecach może pogłębiać się lordoza lędźwiowa, ponieważ mięśnie przebiegające wzdłuż kręgosłupa nie mają możliwości się rozluźnić. Podobnie w spaniu na boku: zbyt twardy materac może prowadzić do ucisku na nerwy obwodowe oraz prowadzić do nadmiernego obciążania miednicy.
Z kolei zbyt miękki materac również może pogłębiać istniejące wady postawy. Materac taki nie daje odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa, ponieważ odkształca się nadmiernie pod wpływem nacisku, dając tym samym efekt zbliżony do leżenia w hamaku. Jak łatwo sobie to wyobrazić, mięśnie, stawy i kręgosłup znajdują się w nierównowadze i nadmiernym napięciu, zarówno w pozycji na boku, jak i na plecach czy brzuchu. Spanie na takim materacu może powodować wręcz zmęczenie, powodowane niedotlenieniem. Dodatkowo materace zbyt miękkie utrudniają zmiany pozycji, a nawet wstawanie z łóżka.
Materac ortopedyczny - na czym polega jego działanie?
Materace posiadające certyfikaty medyczne, takie jak wybrane produkty marki Hilding Anders, wyróżniają się przede wszystkim wysoką elastycznością punktową. Oznacza to, że materac odkształca się jedynie w miejscu wywieranego nacisku, odpowiednio do ciężaru, który ten nacisk wywiera. Przykładowo Hilding Salsa wykonany jest z innowacyjnej pianki FlexiFoam, która odznacza się plastycznością, a w indywidualnym odczuciu zapewnia optymalną miękkość. Materace medyczne powinny umożliwiać zachowanie fizjologicznej postawy kręgosłupa. Jak to sprawdzić? Po położeniu się na materacu, nasz kręgosłup powinien ściśle przylegać na całej powierzchni do jego płaszczyzny. Nie powinny być odczuwane żadne dolegliwości bólowe, które powodowane są najczęściej napięciami, np. przy zbyt miękkim materacu, mięśnie próbują w ten sposób "zrekompensować" zapadanie się w podłoże. Przy leżeniu na boku miednica powinna być ustawiona prostopadle do podłoża - nie powinna być zrotowana względem płaszczyzny wyznaczanej przez ciało.
Dodatkowymi właściwościami, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie materaca medycznego jest wykonanie z antyalergicznych materiałów i właściwości ułatwiające zachowanie higieny: ściągany pokrowiec, przewiewna struktura zapobiegająca rozwojowi pleśni.
Reasumując: idealnie dobrany materac medyczny pozwala na zniwelowanie skutków wad postawy, wspiera fizjologiczną pracę mięśni i kręgosłupa oraz pozwala na zdrowy, pozbawiony napięć sen. Tego typu materace można zakupić w specjalizujących się w sprzedaży najwyższej jakości materacy sklepach, takich jak sleepinghouse.pl. Pracujący w nich personel pozwoli dobrać materac odpowiedni dla indywidualnych potrzeb.