-
Obostrzenia związane z pandemią COVID-19 zostaną przedłużone
Resort zdrowia nie planuje zniesienia części obostrzeń związanych z pandemią. To oznacza, że w niektórych miejscach nadal trzeba będzie zakładać maseczki ochronne.
-
W Pekinie masowe testy, w Szanghaju trwa lockdown. „Do całkowitego zwycięstwa nad wirusem”
We wtorek w różnych częściach Pekinu ustawiały się długie kolejki do zarządzonych przez władze badań przesiewowych. Ludzie starają się zrobić zapasy na wypadek przedłużonego lockdownu, jak w Szanghaju – podała agencja Reutera. Stolica...
-
Druga dawka przypominająca? Lekarze rodzinni zachęcają
Nie zapominajmy, że pandemia się nie skończyła, zabezpieczmy naszych seniorów – mówi prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka
Profilaktyka i leczenie -
Co czwarty Polak chce zostawienia obostrzeń związanych z pandemią. Jest sondaż CBOS
Przeciwne zniesieniu obostrzeń jest 26 proc. Polaków, 70 proc. popiera decyzję o zniesieniu limitów osób w miejscach publicznych, obowiązkowej kwarantanny, izolacji i noszenia maseczek – wynika z sondażu CBOS z przełomu marca i kwietnia.
-
„Szanghajskie zoo homo sapiens”. Władze grodzą wyjścia z mieszkań, trwa rygorystyczny lockdown
Pracownicy kontroli epidemicznej w Szanghaju grodzą bloki i ulice dwumetrowymi płotami. Internauci porównują ogrodzenia do klatek w zoo.
-
Chorzy z objawową chorobą rezygowali z konsultacji z lekarzem. Pandemia a nowotwory rzadkie
Nowotwory rzadkie były, są i będą. Czy jest ich więcej? Obserwujemy raczej zjawisko takie, że trafiają do nas chorzy z chorobą bardziej zaawansowaną – ocenił prof. Jacek Fijuth, prezes Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej na...
Choroby nowotworoweProfilaktyka i leczenie -
Prof. Banach: Czy nasza granica cudownie powstrzymuje SARS-CoV-2?
Jesienią czeka nas duży wzrost hospitalizacji z powodu COVID-19? Tak uważa kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
-
Polak z Szanghaju: „Z dnia na dzień jest coraz gorzej. Człowiek wstaje rano i na nic nie czeka”
Sklepy zamykane razem z klientami, brak możliwości zamówienia czegokolwiek do domu, codzienne obowiązkowe testy i cenzura. Polak mieszkający w Szanghaju opowiada, jak wygląda lockdown po chińsku. 25 milionów mieszkańców tego miasta z...
Katarzyna Świerczyńska -
Cenzura w Szanghaju. Nie można się skarżyć na lockdown
Krytykujesz lockdown w Szanghaju? Cezura działa i krytykę zablokuje. Miliony mieszkańców Szanghaju od kilku tygodni nie mogą wyjść z domów z powodu rygorystycznej rządowej strategii "zero Covid".
-
Rekordzista chorował na COVID-19 przez 505 dni. Czym jest uporczywa infekcja?
Pacjent zmarł po 505 dniach uporczywej infekcji. Naukowcy mówią o kolejnej osobie, która choruje już ponad 400 dni. To najdłuższe opisane infekcje COVID-19.
Doniesienia naukowe -
Dramat mieszkańców Szanghaju: „Nie mam pojęcia, czy jeszcze w życiu pozwolą mi wyjść na zewnątrz”
25 milionów mieszkańców Szanghaju od ponad trzech tygodni jest objęta lockdownem. Władze chcą całkowicie wyeliminować koronawirusa i jeszcze bardziej zaostrzyły surowe przepisy. Ludzie są coraz bardziej sfrustrowani.
-
Blisko połowa młodych dorosłych doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym
Jest lepiej, niż było w pierwszym roku pandemii, ale wciąż jest dużo do zrobienia. Dokładnie 48 proc. młodych dorosłych w czasie trwania pandemii doświadczało niepokojących objawów psychicznych – wynika z nowego badania przeprowadzonego...
Zaburzenia psychiczne -
Dr Cessak: Aktywne środowiska antyszczepionkowe nie ułatwiają walki z pandemią
Pandemia COVID-19 odcisnęła piętno na wszystkich aspektach życia społecznego i jej konsekwencje pozostaną z nami na dłużej – uważa prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz...
Profilaktyka i leczenie -
Dr Grzesiowski: Pandemia się nie skończyła, należy absolutnie utrzymać środki ochrony
Pandemia trwa i nic nie wskazuje na to, by miała się zakończyć – uważa ekspert ds. COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski.
Profilaktyka i leczenie -
Co dalej z testami w kierunku COVID-19? Prof. Kuna: marnowanie pieniędzy
– Nie ma sensu sprawdzać, jakim wirusem pacjent jest zarażony, jeśli nie ma to wpływu na sposób leczenia. Nie powinno się też stosować testów PCR u bezobjawowych pacjentów przed planowymi przyjęciami do szpitali – mówi prof. Piotr Kuna,...
Choroby nowotworoweChorobyKatarzyna Pinkosz -
Nie chcesz się szczepić przeciwko COVID-19? Naukowcy wyliczyli, jaka suma pieniędzy cię przekona
Zaskakujące wyniki badania kanadyjskich naukowców. Udowodnili, że wystarczy odpowiednia zachęta finansowa, aby zaszczepiło się 87 proc. niechętnych szczepieniom przeciw COVID-19. To 1000 dolarów.
Doniesienia naukowe -
Test na COVID-19 jak alkomat? Wystarczy dmuchnąć
Amerykańska agencja ds. leków zatwierdziła superszybki test do wykrywania Covid-19. Nowy test działa jak alkomat.
Innowacje i farmacja -
25 milionów mieszkańców Szanghaju od trzech tygodni siedzi w domach. Są pierwsze ofiary śmiertelne
Władze izolują każdego, kto może być potencjalne zarażony koronawirusem. Dlatego od trzech tygodni większość mieszkańców Szanghaju przymusowo jest w domach.
Choroby zakaźne -
Po świętach ruszają szczepienia drugą dawką przypominającą. Kto może ją dostać?
Od 20 kwietnia osoby, które ukończyły 80 lat, będą mogły przyjąć drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Po świętach rusza rejestracja.
Profilaktyka i leczenie -
W czasie pandemii zacząłeś więcej palić? Nie jesteś jedyny
Niemal co trzeci palacz w czasie pandemii COVID-19 częściej sięgał po papierosy – wyliczyli naukowcy z USA.
Doniesienia naukoweProfilaktyka i leczenie -
Rezygnacja z rehabilitacji pocovidowej przedwczesna? „Kiesa państwowa jest w tej chwili pusta”
Pomimo tego, że spada liczba zakażeń, to powikłania nie znikną – powiedział prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk, który uważa, że rezygnacja z rehabilitacji dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19 jest przedwczesna.
Zabiegi