820 tys. osób w Polsce pije alkohol 5 dni w tygodniu lub częściej, a 4,7 mln pije alkohol do 4 dni w tygodniu – wynika z badań. W ciągu roku Polacy wypijają 7,4 mld puszek/butelek/kufli piwa 0,5 pojemności. Okazuje się, że piją już nastolatkowie. Aż 46,7 proc. 15-16 latków oraz 76,1 proc. 17-18 latków przyznało się do spożywania alkoholu – wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej w 2019 roku.
Polacy piją głównie tanie, mocne piwo
Ponad połowę czystego alkoholu Polacy spożywają w postaci piwa. Ten trunek odpowiada za dostarczenie do organizmu przeciętnego Polaka 5,34 l czystego alkoholu, czyli 54,6 proc. spożywanego w ciągu roku etanolu. Jak wynika z badań, Polacy piją głównie piwo niskiej jakości, tanie i mocne.
Ile Polacy wydają na alkohol?
W 2020 r. łączna wartość rynku napojów alkoholowych wynosiła 39,26 mld zł. Sprzedaż piwa stanowiła 45,76 proc. tego rynku i miała wartość 17,96 mld zł, zaś sprzedaż wódki odpowiadała za 34 proc. rynku (13,35 mld zł).
Co zawiera piwo?
Większość rodzajów piwa zawiera 4–6 proc. alkoholu, ale zdarzają się też mocniejsze. Piwo jest jednym z bardziej kalorycznych alkoholi, a 0,5 litrowy kufel zawiera nawet 150 kalorii. Piwo zawiera też minerały i witaminy:
- białko,
- węglowodany,
- niacyna,
- ryboflawina,
- cholina,
- kwas foliowy,
- magnez,
- fosfor,
- selen,
- witamina B12,
- kwas pantotenowy.
Jakie ma skutki dla zdrowia codzienne picie piwa?
Większość ludzi postrzega piwo jako najmniej szkodliwy wybór, jeśli chodzi o alkohol. Badania dowodzą, że nie jest to jednak prawda. Codzienne picie piwa nie jest korzystne dla zdrowia, może spowodować między innymi:
- uszkodzenie wątroby
- uszkodzenie nerek,
- uszkodzenie serca,
- cukrzycę,
- większe ryzyko wystąpienia nowotworów,
- osłabienia funkcji poznawczych,
- wzrost masy ciała,
- depresję.
Czytaj też:
Groźny skutek picia alkoholu. Sprawdź, czy masz te objawy