Chociaż specjaliści określają, że ryzyko przenoszenia przez zwierzęta wirusa małpiej ospy jest niewielkie, to Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa zdrowia wydała zalecenie, żeby świnki morskie, szczury, chomiki, myszy i myszoskoczki zostały usunięte z gospodarstwa osoby chorej na tę chorobę, a następnie przetestowane pod jej kątem.
Problem dotyczy również psów i kotów
Izolacji mają zostać poddane również psy i koty, które powinny zostać poddane regularnym kontrolom lekarza weterynarii – wskazano w zaleceniach. Jeśli to możliwe pacjenci chorzy na małpią ospę powinni unikać przygotowywania swoim pupilom jedzenia i nie wykonywać żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Jak przebiega zakażenie?
Potrzebę izolacji zwierząt, które przebywają z chorymi na małpią ospę pacjentami, uzasadnia się tym, że zakażone zwierze może zarazić kolejne zwierzę, a nawet człowieka. Chociaż ryzyko wystąpienia tego typu przypadków określane jest jako „bardzo niskie”.
Jak jeszcze można się zarazić małpią ospą?
Małpia ospa to choroba wirusowa występująca w Afryce Środkowej i Zachodniej. W ostatnim czasie jednak coraz więcej mówi się o narastającej liczbie przypadków małpiej ospy w Europie. W Wielkiej Brytanii stwierdzono dotąd 106 przypadków zakażenia małpią ospą u ludzi. Małpia ospa rozprzestrzenia się przez kontakt z płynami ustrojowymi chorej osoby. Zainfekowane osoby mogą przenosić wirusa, dotykając błon śluzowych, płynów ustrojowych lub krwi innych osób. Okres inkubacji choroby trwa od 6 do 13 dni. Osoby, u których dotychczas w Europie zdiagnozowano wirusa, mogły zarazić się małpią ospą przez kontakt seksualny. Przebieg zachorowań jest nietypowy, ponieważ obserwuje się je u osób, które w ostatnim czasie nie odwiedziły żadnego z afrykańskich krajów.
Jakie są objawy małpiej ospy?
Objawy małpiej ospy są następujące:
- powiększone węzły chłonne,
- bóle głowy,
- bóle mięśni,
-
gorączka,
- wysypka.
Objawem charakterystycznym dla tej choroby jest wysypka, która najpierw występuje na twarzy, a później na ciele chorego. Małe plamki stopniowo przemieniają się w pęcherzyki wypełnione surowiczą treścią. Uważa się, że chorobą można się zakazić dopiero po wystąpieniu objawów.
Czytaj też:
Przed tym wirusem ostrzegano trzy dekady temu. Dziś zaczyna siać panikę