Jak rosnące, ale wciąż ograniczone, nakłady na zdrowie, wydawać najbardziej efektywnie, w jaki sposób dodatkowe pieniądze mogą poprawić sytuację zdrowotną Polaków, wydłużyć życie, obniżyć zachorowalność, poprawić skuteczność leczenia – podczas kolejnej debaty z cyklu „Wspólnie dla Zdrowia” eksperci będą dyskutować o wpływie technologii na wartość zdrowotną.
– Badania biotechnologiczne prowadzące do powstania nowych leków i nowych form terapii są zwykle długotrwałe, obarczone sporym ryzykiem niepowodzenia, a przez to stają się bardzo kosztowne – mówi prof. Marcin Moniuszko Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Podczas debaty specjaliści postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy wysiłki polskich naukowców i polskich firm biotechnologicznych dają nadzieję na powstanie nowych form terapii, które mogłyby znaleźć kliniczne zastosowanie w Polsce i zagranicą, oraz jakie warunki musimy spełnić, aby stworzyć właściwy ekosystem do rozwoju innowacji w medycynie, gwarantujący sukces tego procesu. Innym tematem będzie zapewnienie odpowiedniego poziomu finansowania badań i wdrożeń oraz identyfikacji obszarów, w których powinna rozwijać się polska biotechnologia.
W debacie będą uczestniczyć eksperci, przedstawiciele administracji publicznej oraz przedstawiciele środowisk pacjenckich.
Czytaj też:
Chirurg o zespole stopy cukrzycowej. Jak zapobiegać, leczyć i co po amputacji?