Podczas terapii wieloma lekami wszystko ma znaczenie. Jak przypomina pacjencki serwis pacjent.gov.pl trzeba zwracać uwagę na także na inne przyjmowane substancje, suplementy, zioła i jedzenie.
Wielolekowość to poważny problem
Jak tłumaczą specjaliści, w przypadku, gdy leczenie wieloma lekami (powyżej 5) odbywa się poza kontrolą specjalistów, np. w przypadku, gdy pacjent jest leczony przez kilku lekarzy różnych dziedzin medycyny, a każdy z nich przepisuje określone leki, nie zawsze wiedząc o lekach zleconych dla tego samego pacjenta przez innego specjalistę, mówimy o zjawisku polipragmazji. Inaczej można to nazwać wielolekowością. Pomiędzy przyjmowanymi lekami mogą zachodzić interakcje powodujące niekorzystne efekty i zagrażające zdrowiu pacjenta.
Zgodnie z raportem NFZ, w Polsce około 1,6 miliona osób przyjmuje stale 5 i więcej leków. Co trzecia osoba po 65. roku życia znajduje się w tej grupie. Powyżej 85. roku u niektórych osób stosuje się jednocześnie 10 lub więcej preparatów.
Problemem są nie tylko same lekarstwa, ponieważ oprócz środków przepisanych i zalecanych przez lekarza, często pacjenci sami przyjmują inne substancje – zwykle kierując się reklamami suplementów i ziół. Trzeba mieć świadomość, że one także mogą wchodzić w interakcję z lekami, a niektóre substancje znajdujące się w lekach mogą występować pod różnymi nazwami.
O czym pamiętać przyjmując wiele leków?
Przyjmowanie leków zawsze konsultuj z lekarzem czy farmaceutą. Przy kilku chorobach u jednego pacjenta niezbędna jest koordynacja leków. Dokładnie przestrzegaj dawkowania leków – zgodnie z zaleceniami lekarza. Co robić?
- Przeczytaj ulotkę, zanim przyjmiesz pierwszą tabletkę nowego leku – dostosuj się do opisanych w niej zasad przyjmowania go (np. przed czy po posiłku).
- Kontroluj siebie – zapisuj, jakie leki przyjmujesz.
- Sprawdzaj u lekarza, czy nie przesadzasz z ilością medykamentów, suplementów i ziół.
- Jeśli ukończyłeś leczenie szpitalne, przedstaw lekarzowi rodzinnemu kartę leczenia – on porówna przyjmowane dotychczas leki z nowymi.
- Jeśli przyjmujesz wiele leków, przynajmniej raz na pół roku daj je do przeglądu swojemu lekarzowi.
- Stosuj zbilansowaną dietę, odpowiedni regularny wysiłek fizyczny, właściwy pod względem ilości i jakości sen – to podstawa dobrego funkcjonowania.
Przy leczeniu kilku chorób przewlekłych najczęściej korzystamy z porad wielu specjalistów.
- Jeśli idziesz do lekarza, powiedz mu o swoich wszystkich dolegliwościach i przyjmowanych lekach. Tych na stałe i takich, które bierzesz od czasu do czasu. Przepisanych na receptę oraz kupowanych samodzielnie w aptece.
- Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej pomaga kontrolować leczenie u kilku specjalistów. Dobrze, jeśli wie o wszystkich zaleceniach. Doradzi, które lekarstwa bez recepty są dla ciebie bezpieczne.
- Suplementy diety mogą wchodzić w reakcje z lekami. Zapytaj o to w aptece, poproś o sprawdzenie przez farmaceutę. Pokaż listę przyjmowanych medykamentów oraz zaleceń od lekarzy.
W terapii lekowej trzeba zwracać uwagę również na napoje. Energetyki, alkohol, kawa i herbata oraz zioła i soki owocowe nie są obojętne. Wchodzą w reakcje z innymi substancjami. Dlatego leki popijamy wodą – to jest bezpieczne.
Czytaj też:
Pacjent na SOR zabrał wszystkie swoje leki. Farmaceuta w szokuCzytaj też:
Kumulacja leków bywa groźna. Rekordziści przyjmują ich po dwadzieścia!