Zimny czy ciepły okład? Sprawdź, czy używasz ich poprawnie
Nad zastosowaniem okładu zastanawiamy się nie tylko w momencie doznania urazu np. skręcenia kostki lub stłuczenia. Okłady są także jednym ze sposobów łagodzenia bólu np. w przypadku poparzenia słonecznego; możemy je także stosować w doraźnym łagodzeniu migreny, bólu głowy spowodowanego zapaleniem zatok, a nawet bólu ucha. Jak korzystać z leczniczych właściwości niskiej i wysokiej temperatury?
Okłady przy urazach
Zdecydowanie najczęściej sięgamy po zimny lub ciepły okład w sytuacji, gdy odczuwamy ból spowodowany nagłym urazem oraz przewlekły ból mięśni, kości i ból stawów, które występują szczególnie często u osób starszych. Niestety, nie zawsze prawidłowo korzystamy z leczniczych właściwości niskich i wysokich temperatur, przyczyniając się do wystąpienia dodatkowych problemów i często nasilenia dolegliwości, zamiast ich złagodzenia.
Fizjoterapeuci specjalizujący się w pracy ze sportowcami polecają stosowanie okładów nie tylko w nagłych wypadkach urazów i kontuzji, ale także przed masażami i po ich zakończeniu oraz przed i po treningu. Sprawdź, kiedy i jak prawidłowo z nich korzystać, aby szybko odczuć oczekiwaną ulgę.
Kiedy ciepły okład? Działanie, wskazania, przeciwwskazania i środki ostrożności
Zastosowanie ciepłego okładu ma na celu zmniejszenie bólu oraz zwiększenie ukrwienia danego obszaru ciała. Powoduje to, że ciepłe okłady stosuje się najczęściej przy przewlekłych dolegliwościach bólowych w obrębie mięśni.
Ciepłolecznictwo doskonale sprawdza się także w przypadku bólów napięciowych, których przyczyną jest długotrwałe przebywanie w jednej pozycji oraz stres. Popularnym sposobem zastosowania ciepłych okładów są bóle karku i ramion, bolesne skurcze mięśniowe, a także przewlekłe bóle z jednoczesnym występowaniem obrzęków.
Ciepły okład sprawdzi się także w sytuacji, gdy cierpimy na bóle stawowe i mięśniowe, ale nie chcemy rezygnować z codziennej aktywności; zastosowany przed intensywnym wysiłkiem nie tylko zmniejszy dolegliwości bólowe, ale także wspomoże funkcjonowanie tkanek miękkich, poprzez ich rozluźnienie i szybsze rozciągnięcie, a po aktywności pomoże zrelaksować mięśnie.
Co więcej, ciepłem możemy także łagodzić ból głowy od zatok, ból ucha i ból brzucha.
Jakie są przeciwwskazania do zastosowania ciepłego okładu?
Tego typu okładów nie należy stosować w przypadku, gdy doszło do ostrego urazu np. skręcenia stawu skokowego, urazu przebiegającego z krwawieniem, a także poparzenia lub odmrożenia skóry. Ciepłe okłady ze względu na swoje właściwości pobudzające krążenie, mogą nasilać krwawienie wewnątrz tkanek, powodować problemy z zatamowaniem krwawienia z rany, a także sprzyjać powstawaniu rozległych obrzęków; nie należy ich także stosować w przypadku stwierdzonej niewydolności krążenia.
Ważne: leczenie ciepłem obarczone jest ryzykiem poparzenia, dlatego stosując np. specjalne okłady termiczne lub tradycyjny termofor, trzeba wcześniej poznać tolerancję naszej skóry na działanie wysokiej temperatury i unikać stosowania ciepłych okładów wprost na skórę – powinny być one izolowane od jej powierzchni warstwą materiału.
Kiedy zimny okład? Działanie, wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności
Zimne okłady stosowane są przede wszystkim przy ostrych urazach, bo wykazują działanie redukujące ból i zmniejszające opuchliznę. Oznacza to, że najlepiej sprawdzają się w przypadku stłuczeń, zwichnięć i innych kontuzji. Mogą być także stosowane w przypadku kurczy mięśni, stanów zapalnych tkanek, oparzeń i udaru cieplnego, gorączki, przed i po masażu relaksacyjnym oraz masażu leczniczym; zimny okład na kark oraz ciepły na czoło pomagają zmniejszyć bóle migrenowe.
Zimne okłady – przeciwwskazania
Zimnych okładów nie należy stosować bezpośrednio na skórę oraz w przypadku niewydolności krążenia.
Ważne: stosowanie zbyt zimnych okładów bezpośrednio na skórę, może doprowadzić do uszkodzenia nerwów powierzchniowych oraz odmrożeń. Optymalny czas chłodzenia skóry to około 20 minut; po tym czasie należy pozwolić, aby skóra odzyskała normalną temperaturę i dopiero wówczas można zastosować kolejny okład.