Oto, dlaczego po 60. roku życia powinieneś chodzić na siłownię
Według nowego badania starzenie się nie jest wymówką dla braku ćwiczeń. Naukowcy odkryli, że zwiększenie aktywności fizycznej, nawet w podeszłym wieku zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Badacze stwierdzili, że poziom aktywności niezbędny do tego, by doświadczyć tej korzyści, wynosił około 1 godziny biegania tygodniowo.
„Jest to zgodne z innymi badaniami, które pokazują, że zdecydowanie nigdy nie jest za późno na poprawę”, zgodził się dr Michael Miyamoto, kardiolog z Mission Hospital w Południowej Kalifornii. „Jest to również zgodne z innymi badaniami nad ćwiczeniami, które pokazują, że nawet osoby podejmujące ćwiczenia w późniejszym życiu zobaczą korzyści kliniczne”.
Badanie objęło ponad milion osób w wieku powyżej 60 lat
Naukowcy przyjrzeli się ponad milionowi kobiet i mężczyzn w wieku 60 lat i starszych, poddawanych dwóm badaniom w Korei w latach 2009–2010 i 2011–2012. Podczas każdego z nich zadawano pytania dotyczące ich stylu życia i poziomu aktywności fizycznej. Naukowcy obliczyli liczbę umiarkowanie i energicznie ćwiczących raz w tygodniu oraz wzięli pod uwagę wszelkie zmiany między kolejnymi kontrolami stanu zdrowia.
Według badań nieco ponad 20 procent nieaktywnych seniorów od pierwszego okresu badań zwiększyło aktywność fizyczną do kolejnego. Osoby te doświadczyły 11-procentowego zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. „Nie byliśmy zaskoczeni naszymi odkryciami, ponieważ spodziewaliśmy się korzyści zdrowotnych dla układu sercowo-naczyniowego wśród osób starszych” – powiedziała prowadząca badanie Kyuwoong Kim, doktorantka w Seoul National University Graduate School.
Bezczynność zwiększała ryzyko chorób
Nawet osoby niepełnosprawne lub żyjące z chorobami przewlekłymi, które przeszły od bycia nieaktywnymi do bycia umiarkowanie lub bardzo aktywnymi co najmniej trzy razy w tygodniu, znacznie zmniejszyły ryzyko problemów sercowo-naczyniowych. „Aktywność jest kluczowa. Idealnie byłoby, gdyby każdy w każdym wieku rutynowo stymulował (ćwiczeniami - red.) serce i płuca, aby zwiększyć częstość akcji serca i zwiększyć częstość oddechów” – powiedział dr Thomas F. Boyden, dyrektor programowy kardiologii zapobiegawczej w SHMG Cardiovascular Medicine w Grand Rapids w stanie Michigan. „Stymulacja układu sercowo-naczyniowego i oddechowego zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca i udar oraz zmniejsza ryzyko raka i śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny”.
Osoby niepełnosprawne miały 16 proc. mniejsze ryzyko choroby, a osoby żyjące z cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi lub podwyższonym poziomem cholesterolu mogły wówczas zmniejszyć ryzyko nawet o 7 proc. Jednak 54 procent uczestników, którzy twierdzili, że ćwiczyli co najmniej pięć razy w tygodniu podczas pierwszego badania, przestało być aktywne do czasu drugiego. Osoby te zwiększyły ryzyko problemów sercowo-naczyniowych o 27 procent.
„Ustalenia bardzo dobrze pokrywają się z ostatnim dokumentem Health and Human Services dotyczącym aktywności fizycznej i jej korzyści; w skrócie, że aktywność fizyczna wiąże się z ograniczeniem chorób sercowo-naczyniowych” – powiedział dr Richard C. Becker, dyrektor działu zdrowia i chorób sercowo-naczyniowych w UC Health w Cincinnati w Ohio.
Ograniczenia badań
Według Kima badanie było ograniczone dwoma czynnikami; zaobserwowane zmiany w częstotliwości ćwiczeń zostały oparte na samodzielnie zgłoszonych odpowiedziach w kwestionariuszu, a dane pochodzą od starszych osób dorosłych z jednej grupy etnicznej (Koreańczyków). „Dlatego w przyszłości ustalenia muszą zostać potwierdzone w wieloetnicznej kohorcie” – powiedział.
Brakowało również informacji na temat innych rodzajów aktywności fizycznej, takich jak prace domowe i ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Badacze nie byli również w stanie ocenić powodów, dla których niektórzy uczestnicy zmienili poziom aktywności fizycznej, ponieważ było to badanie obserwacyjne z wykorzystaniem danych, a nie interwencyjne.
Znaczenie bycia aktywnym fizycznie
Według artykułu z 2014 r. około 3,2 miliona zgonów rocznie na całym świecie można przypisać bezczynności. Chociaż nie ma żadnych oficjalnych wytycznych dotyczących kondycji dla osób starszych, podstawowe ćwiczenia dla seniorów są takie same dla każdego wieku. Jednak eksperci podkreślają, że prowadzący siedzący tryb życia nie powinni po prostu raptownie zacząć ćwiczyć.
„Ktoś, kto długo prowadził siedzący tryb życia, prawdopodobnie powinien porozmawiać z lekarzem. Część tych osób może skorzystać z poddania się ocenie lekarza, aby upewnić się, że mogą bezpiecznie ćwiczyć. Również lekarz może dać wytyczne co do poziomu ćwiczeń” – powiedział Miyamoto.