Choroby sercowo-naczyniowe występują 15 lat przed zachorowaniem na cukrzycę i są ich główną przyczyną zachorowalności i umieralności. U kobiet związki między cukrzycą a chorobami układu krążenia są szczególnie silne. Na całym świecie liczba zgonów z powodu cukrzycy jest większa wśród kobiet niż mężczyzn (2,1 vs. 1,8 miliona rocznie). To nadmierne ryzyko wynika głównie z wyższego ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych u kobiet.
Czytaj także:
Jak odzyskać kontrolę nad cukrzycą?
Ryzyko choroby wieńcowej
Choroba wieńcowa jest najczęściej zgłaszaną postacią chorób układu sercowo-naczyniowego i najbardziej śmiertelną. Kobiety z cukrzycą są 1,81-krotnie bardziej narażone na śmierć z powodu choroby niedokrwiennej serca niż kobiety bez cukrzycy. Mężczyźni z cukrzycą mają 1,48-krotnie większe ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca niż mężczyźni bez cukrzycy.
Choroba tętnic obwodowych – która może ostatecznie doprowadzić do amputacji stóp – jest najczęstszym początkowym objawem choroby sercowo-naczyniowej u pacjentów z cukrzycą typu 2. Jej częstość występowania jest 1,8 razy wyższa u kobiet niż u mężczyzn.
Niewydolność serca jest drugim najczęstszym początkowym objawem choroby sercowo-naczyniowej w cukrzycy typu 2. Kobiety z cukrzycą są pięć razy bardziej narażone na niewydolność serca niż kobiety bez cukrzycy. Mężczyźni z cukrzycą są dwa razy bardziej narażeni na niewydolność serca niż mężczyźni bez cukrzycy.
Trwają badania w celu wyjaśnienia tych różnic między kobietami i mężczyznami. Jednym z możliwych powodów wyższego ryzyka niewydolności serca może być to, że konkretna postać występuje ogólnie częściej u kobiet i jest typem, który najprawdopodobniej dotyka pacjentów z cukrzycą. Ta forma nazywa się niewydolnością serca z zachowaną frakcją wyrzutową, w której serce utrzymuje swoją funkcję pompy, ale ma zwiększoną sztywność, powodując upośledzenie relaksacji po skurczu.
Czytaj także:
Co 8 sekund ktoś umiera na cukrzycę. Ty też chorujesz?
Zmiany stylu życia wciąż są podstawą
Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn zdrowy styl życia jest podstawą zapobiegania cukrzycy, a kiedy ktoś już choruje na cukrzycę, zasadnicze znaczenie ma zatrzymanie powikłań sercowo-naczyniowych.
Starsza autorka, profesor Joline Beulens z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Amsterdamie w Holandii powiedziała: „Wraz ze wzrostem poziomu otyłości w naszym społeczeństwie zaobserwowaliśmy ogromny wzrost występowania cukrzycy. Wiemy, że cukrzyca typu 2 jest chorobą związaną ze stylem życia, dlatego wiemy, jak można się chronić dzięki poprawie zachowań”.
„Modyfikacje stylu życia są pierwszą linią leczenia pacjentów z cukrzycą” – kontynuowała profesor Beulens. „Jeśli poprawa stylu życia nie redukuje w wystarczającym stopniu poziomu glukozy i ryzyka powikłań, leczenie obniżające stężenie glukozy należy rozpocząć jako drugą linię terapii”.
Wytyczne ESC dotyczące cukrzycy zalecają pacjentom z cukrzycą i stanem przedcukrzycowym:
-
Rzucenie palenia
- Zmniejszenie spożycia kalorii, aby obniżyć nadmierną masę ciała
- Zastosowanie diety śródziemnomorskiej uzupełnionej oliwą z oliwek i/lub orzechami, aby zmniejszyć ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych
- Unikanie alkoholu.
Należy ponadto praktykować umiarkowaną lub energiczną aktywność fizyczną (połączenie ćwiczeń aerobowych i ćwiczeń siłowych) co najmniej 150 minut tygodniowo, aby zapobiec cukrzycy lub ją kontrolować – chyba, że lekarz poinformował o przeciwwskazaniach, na przykład u pacjentów z ciężkimi chorobami towarzyszącymi lub ograniczoną długością życia.
Profesor Beulens powiedziała: „Pacjenci z cukrzycą wciąż mają znacznie wyższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu do osób bez cukrzycy. Istnieje pilna potrzeba lepszej diagnostyki, monitorowania i kontroli cukrzycy, aby zapobiec niszczącym powikłaniom sercowo-naczyniowym”.
Czytaj także:
Naukowcy: Ten rodzaj żywności najbardziej szkodzi twojemu sercu
Jak obniżyć poziom cukru?
Komentarze