Aspiryna hamuje nawrót raka jelita grubego i wzrost guza?
Naukowcy twierdzą, że sztuczka polega na określeniu odpowiedniej dawki aspiryny, którą można stosować jako codzienną profilaktykę bez wywoływania niebezpiecznych skutków ubocznych, takich jak krwawienia z żołądka i ryzyko udaru krwotocznego.
W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Carcinogenesis, wykorzystano modele myszy i modelowanie matematyczne, aby zrównoważyć liczbę codziennych osób przyjmujących aspirynę w USA i Europie biorących udział w badaniach klinicznych. Badania prowadzone przez City of Hope wykazały, że wraz ze wzrostem dawek aspiryny szybkość śmierci komórek wzrasta, a tempo podziału komórek maleje, co oznacza, że komórki nowotworowe częściej umierają i nie rozmnażają się.
W szczególności naukowcy zaobserwowali, że niska dawka aspiryny była szczególnie skuteczna w hamowaniu wzrostu guza w modelach zwierzęcych, które miały więcej genów PIK3CA. Odkrycie było znaczące, ponieważ zmutowana wersja tych genów wiązała się ze zwiększonym ryzykiem niektórych nowotworów.
Aby dodatkowo zweryfikować odkrycia, naukowcy zastosowali modelowanie matematyczne do danych eksperymentalnych. Zmierzyli tempo podziału komórek i śmierci komórek i wykorzystali modelowanie matematyczne do określenia prawdopodobieństwa, że kolonie komórek nowotworowych przeżyją i rozwiną się w rzeczywiste nowotwory. Konieczne jednak jest przeprowadzenie dalszych badań.