FAQ: Jak odróżnić grypę od COVID-19?
Jak możesz stwierdzić, czy twoje objawy są spowodowane grypą – czy nawet zwykłym przeziębieniem – a nie COVID-19?
Grypa jest wywoływana przez wirusa grypy, a COVID-19 przez nowego koronawirusa o nazwie SARS-CoV-2. Oba powodują choroby układu oddechowego, ale wirusy są różne. Ponieważ niektóre objawy grypy i COVID-19 są podobne, może być konieczne wykonanie testów diagnostycznych, aby potwierdzić diagnozę. Ale są między nimi pewne kluczowe różnice.
Grypa i COVID-19 wywołują podobne objawy, od żadnych – osoba zakażona jest bezobjawowa – do ciężkich objawów. Typowe objawy COVID-19 i grypy obejmują:
- Gorączka lub uczucie gorączki lub dreszcze
- Kaszel
- Zmęczenie
- Ból gardła
- Bóle mięśni lub bóle ciała
- Bół głowy
- Zadyszka lub trudności w oddychaniu
- Wymioty lub biegunka, chociaż występują częściej u dzieci niż u dorosłych
Jest kilka ważnych różnic. Zmiana/utrata smaku lub zapachu są wysoce specyficzne dla COVID-19. Jeśli zauważysz zmianę/utratę smaku lub zapachu, skontaktuj się z lekarzem – możesz potrzebować testu diagnostycznego na obecność COVID-19. Jeśli twoim jedynym objawem jest katar lub zatkany nos, prawdopodobnie jest to zwykłe przeziębienie lub grypa, ale jest mało prawdopodobne, aby był to COVID-19.
Czy grypa przenosi się inaczej niż COVID-19?
Sposoby transmisji są w dużej mierze takie same. Dlatego noszenie masek, dystans fizyczny oraz odpowiednia higiena rąk zmniejszają ryzyko obu infekcji.
W jakim czasie zazwyczaj trwa sezon grypowy?
Sezon grypowy zwykle rozpoczyna się na przełomie września i października, a szczyt przypada na grudzień i marzec.
Czy jesienią jest dobry czas, aby uzyskać szczepionkę przeciw grypie, aby zmaksymalizować jej skuteczność?
Jeśli czekasz na idealny moment, możesz całkowicie zapomnieć i przegapić korzyści płynące z corocznego szczepienia przeciw grypie, które zapobiega od 50 do 60% zakażeń grypą w typowym sezonie. Jeśli chcesz zbliżyć się do typowego sezonu grypowego, październik jest idealny. Pamiętaj, że twój organizm potrzebuje około dwóch tygodni po szczepieniu, aby rozwinąć ochronną reakcję na wirusa grypy, dlatego najlepiej jest zaszczepić się, zanim wskaźnik grypy zacznie rosnąć.
Niektórzy ludzie, którzy otrzymują szczepionkę przeciw grypie, mogą pomyśleć, że jeśli wystąpią objawy grypopodobne, to musi to być COVID-19 – ale czy w rzeczywistości mogą złapać łagodniejszą wersję grypy?
Skuteczność corocznej szczepionki przeciw grypie zmienia się z roku na rok, na ogół waha się od 40 do 70 procent. Tak więc możliwe jest otrzymanie szczepionki przeciw grypie i nadal zachorowania na grypę. Co najważniejsze, szczepionka przeciw grypie zapobiega ciężkiej chorobie i ryzyku hospitalizacji.
Więc tak, możesz mieć łagodniejszy przypadek niż gdybyś nie był zaszczepiony. Ponadto szczepionka przeciw grypie jest ważnym narzędziem profilaktycznym dla osób z przewlekłymi schorzeniami i pomaga chronić kobiety podczas ciąży i po jej zakończeniu. Samodzielne szczepienie chroni również osoby w twoim otoczeniu, zwłaszcza osoby bardziej podatne na poważną grypę, takie jak małe dzieci, osoby starsze i osoby z pewnymi przewlekłymi schorzeniami.
Szczepionka przeciw grypie ochroni przed COVID-19?
Szczepionka przeciw grypie nie ochroni cię przed COVID-19. Jednak szczepienie przeciw grypie ma wiele innych ważnych korzyści. Szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania na grypę, hospitalizacji i śmierci. Zaszczepienie się przeciw grypie tej jesieni będzie ważniejsze niż kiedykolwiek, nie tylko w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na grypę, ale także w celu zaoszczędzenia ograniczonych zasobów opieki zdrowotnej. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo zachorowania na COVID-19 lub grypę, nadal zachowuj dystans społeczny, noś maskę i przestrzegaj dobrych praktyk higieny rąk.
Jakie środki poza szczepieniem przeciw grypie, maskowaniem, myciem rąk i dystansem społecznym możemy podjąć, aby uniknąć grypy?
Pomocne może być zapewnienie dobrego snu każdej nocy, utrzymanie zdrowej i zbilansowanej diety oraz zapewnienie optymalnego leczenia przewlekłych schorzeń, takich jak cukrzyca.