6 zadań, które według naukowców pomogą ci wrócić do normalności po pandemii
Pandemia COVID-19 przyzwyczaiła nas do obawy o życie i zdrowie swoje oraz najbliższych, do niepokojów związanych z utrzymaniem pracy czy niemożnością spotykania się ze wszystkimi członkami rodziny. Pora jednak przestawić się na myślenie, że w końcu będzie lepiej. Poznaj więc 6 – popartych naukowymi dowodami – sposobów na nastawienie się na bardziej pozytywne myślenie o przyszłości.
Jak przygotować się na rok 2021?
1. Bądź miły i pomocny
Życzliwość, altruizm, empatia wpływają na funkcjonowanie mózgu. Jedno z badań wykazało, że przekazanie darowizny na cele dobroczynne aktywowało w mózgu system nagrody w podobny sposób, co sytuacja, w której... sami dostalibyśmy w podarunku pieniądze. Podobnie działa wolontariat, który zwłaszcza starszym osobom daje satysfakcję z życia i pomaga poradzić sobie z lękiem.
2. Ćwicz więcej
Ćwiczenia sprawiają, że dana osoba czuje się lepiej nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Poprawiają działanie układu krążenia, w dzieciństwie mogą wiązać się z lepszymi wynikami w nauce, a w starości – sprzyjać dłuższemu zachowaniu funkcji poznawczych. Co więcej, osoby, które ćwiczą, statystycznie żyją dłużej. Warto jednak pamiętać, by wybrać taką aktywność fizyczną, która sprawia przyjemność, a nie jest traktowana jak smutna konieczność.
3. Dobrze się odżywiaj
Zdrowe składniki zawarte w produktach zapewnią mózgowi elementy budulcowe do tworzenia i utrzymywania połączeń, a to ma kluczowe znaczenie dla osiągania lepszych wyników w nauce. Z drugiej strony, długotrwałe zaprzestanie dostarczania składników odżywczych powoduje strukturalne i funkcjonalne uszkodzenia mózgu.
4. Zadbaj o kontakty z innymi
Izolacja społeczna jest szkodliwa dla zdrowia fizycznego, psychicznego i poznawczego. Jedno z niedawno opublikowanych badań wykazało, że choć odseparowanie od innych z powodu COVID-19 miała negatywny wpływ na większość osób, był on mniejszy u tych, którzy pozostawali w kontakcie z bliskimi podczas lockdownu.
5. Naucz się czegoś nowego
Uczenie się nowych rzeczy może zmienić zarówno strukturę, jak i funkcje mózgu. Jedno z badań wykazało, że nauka żonglowania powoduje zwiększenie struktury istoty białej w mózgu, która jest związana z wydajnością wzrokowo-motoryczną. Wykazano także, że u muzyków ilość istoty szarej w częściach mózgu przetwarzających informacje słuchowe jest zwiększona w porównaniu z osobami, które nie zajmują się muzyką zawodowo.
6. Zadbaj o dobry sen
Podczas snu mózg się reorganizuje. Sen jest szczególnie ważny dla przekształcania doświadczeń w pamięć długotrwałą, utrzymywania funkcji poznawczych i emocjonalnych, a także dla zmniejszenia zdrowia psychicznego. Jeśli śpisz odpowiednią ilość godzin (6-8) i nie jest to sen przerywany, będziesz mieć więcej energii, lepsze samopoczucie i silniejszy układ odpornościowy.