Najlepsze sposoby na rzucenie palenia według naukowców
Nie zniechęcaj się, jeśli próbowałeś już rzucić palenie i nie odniosłeś sukcesu. Wielu osobom, które pokonały nałóg, nie udało się to za pierwszym razem. Obecnie nauka dysponuje coraz większą wiedzą w zakresie leczenia uzależnień. Eksperci wskazali kilka form pomocy, które obecnie działają najlepiej.
Wsparcie w rzucaniu palenia
Badania pokazują, że wsparcie w rzucaniu palenia zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu. Wyniki ponad 300 badań z udziałem ponad 250 000 osób pokazują duże znaczenie profesjonalnego poradnictwa. Różnorodne organizacje służą eksperckimi poradami, a służba zdrowia wykonuje badania, które najlepiej obrazują skutki nałogu dla zdrowia. Wsparcie behawioralne można uzyskać także zdalnie, co jest szczególnie istotne w czasie pandemii. Co ciekawe, badania nie wykazały dużej różnicy między konsultacjami twarzą w twarz a wsparciem zdalnym w zakresie ich efektów.
Nagrody za rzucanie palenia
Nic nie motywuje bardziej niż nagroda, szczególnie ta pieniężna. Dowody na to, że nagrodzenie za skuteczne rzucenie palenia zwiększa długoterminowy sukces, pokazują specjalne programy dla nałogowych palaczy. Ich uczestnicy otrzymują korzyści w postaci natychmiastowego pozytywnego wyniku, w czasie gdy trudno im jeszcze wyobrazić sobie długotrwałe korzyści zdrowotne rzucenia tytoniu. Możesz sam wyznaczyć sobie tego typu nagrodę, np. „za miesiąc bez papierosa wydam 500 zł na przyjemności”.
Nikotynowa terapia zastępcza
Ta metoda jest bezpiecznie stosowana od dziesięcioleci, aby pomóc palaczom uporać się z nałogiem. Polega na leczeniu farmakologicznym, podczas którego podaje się nikotynę w zmniejszających się dawkach. Badania pokazują, że stosowanie dwóch form nikotynowej terapii zwiększa szanse na rzucenie palenia (np. plaster i pastylki do ssania). Również leki oparte na wareniklinie, organicznym związku chemicznym wykazują dużą skuteczność w zwalczaniu nałogu nikotynowego. Leki te dostępne są na receptę.