Ten rodzaj ćwiczeń łagodzi objawy depresji
Joga idealną formą aktywności na czas pandemii? Okazuje się, że regularna praktyka może pomóc złagodzić objawy depresji i schizofrenii. Według badań, pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne pokazują nawet cotygodniowe 20 oraz 90-minutowe sesje. W grupie badanych znalazło się ponad 1000 osób zmagających się z różnymi chorobami. Proponowane im ćwiczenia skupiały się na ruchu i oddechu. Pozytywny wpływ na samopoczucie zadeklarowały również osoby zmagające się z alkoholizmem. Obejrzyj materiał wideo:
Joga – korzyści dla zdrowia
-
Badanieopublikowane w 2011 roku wykazało, że joga może znacznie zmniejszyć bóle pleców nawet przy niewielkim lub żadnym leczeniu przeciwbólowym. Joga może pomóc w zmniejszeniu przewlekłego bólu w stanach takich jak zespół cieśni nadgarstka i choroba zwyrodnieniowa stawów. Ważne jednak, aby ćwiczenia były dobrane do stanu zdrowia i nie zaszkodziły.
-
Joga jest skuteczną metodą walki z bezsennością i problemami ze snem. Dzieje się tak m.in. dlatego, że joga ma znaczący wpływ na lęk, depresję, przewlekły ból i stres – główne elementy odpowiedzialne za problemy ze snem.
-
Chociaż joga nie jest uważana za ćwiczenie aerobowe, takie jak bieganie czy jazda na rowerze,badaniawykazały, że ma korzystny wpływ na zdrowie serca. Joga może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na serce poprzez obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszenie stresu.
-
Joga może pomóc w walce z depresją, spadkiem nastroju czy zaburzeniami lękowymi. Dzięki poczuciu uniesienia, które pochodzi z uwolnienia od stresu i emocji, poprawia się ogólne samopoczucie.
-
Joga może pomóc osobom walczącym z poważną chorobą, np. ułatwić radzenie sobie z efektami ubocznymi chemioterapii i radioterapii.Ostatnie badaniaz 2014 r., dotyczące kobiet zmagających się z rakiem piersi wykazały, że pacjentki po chemioterapii, które uczestniczyły w 90-minutowych zajęciach jogi dwa razy w tygodniu, miały więcej energii i lepszą jakość snu niż pacjentki, które tego nie robiły.
-
Niektóre badania pokazują, że joga może powodować wzrost siły, wytrzymałości i elastyczności.
Wiele badań potwierdziło korzyści płynące z jogi. Regularne ćwiczenia szybko powinny dać pierwsze efekty.
Cardio joga – skąd się wzięła?
Praktyka ta staje się coraz bardziej popularna na całym świecie jako sposób na złagodzenie stresu, poprawę snu, poprawę zdrowia psychicznego i emocjonalnego oraz złagodzenie ogólnego bólu krzyża i szyi. W przeciwieństwie do tradycyjnej jogi, która koncentruje się na technikach oddychania, ruchu ciała i postawie, joga cardio obejmuje bardziej dynamiczne ruchy, które zwiększają intensywność i podnoszą tętno. Ponieważ nie ma określonej definicji kardio jogi, instruktorzy mogą łączyć swoje ulubione ruchy i sekwencje ruchowe.
Przykładowe sekwencje cardio jogi
- Samasthiti. Zacznij wstawać prosto ze złączonymi stopami i równomiernie rozłożyć ciężar. Twoje ramiona powinny być odchylone do tyłu, a ręce powinny wisieć po bokach z brodą równolegle do ziemi.
- Urdhva hastasana. Weź wdech i lekko ugnij kolana, unosząc ręce nad głową. Połącz dłonie i spójrz na kciuki.
- Uttanasana. Zrób wydech i wyprostuj nogi. Pochyl się do przodu od bioder i opuść ręce. Rozluźnij szyję.
- Urdvah uttanasana. Zrób wdech i wydłuż kręgosłup, patrząc do przodu i otwierając ramiona.
- Chaturanga dandasana. Zrób wydech i podskocz lub cofnij stopy. Zegnij łokcie i trzymaj je wciśnięte po bokach. Opuść swoje ciało. Możesz albo oderwać kolana od podłogi, albo zmodyfikować ćwiczenie, kładąc kolana na ziemi.