5 domowych sposobów na rozstępy. Warto je wypróbować
Domowe sposoby na rozstępy nie usuną przebarwień w kilka dni. Nie są to metody tak skuteczne, jak te, z których możemy skorzystać w gabinetach kosmetycznych. Są jednak naturalne, w pełni bezpieczne dla skóry, dlatego warto to od nich rozpocząć domową pielęgnację, pomagającą pozbyć się rozstępów.
Czym są rozstępy?
Rozstępy to przebarwienia, które powstają na skórze w wyniku jej nadmiernego rozciągania. Początkowo przypominają czerwone pręgi, mają żywy kolor i bardzo wyraźnie odcinają się od koloru skóry. Z czasem zaczynają blaknąć, ale dalej są dość mocno widoczne. Odpowiednia pielęgnacja może przyspieszyć proces blaknięcia skóry, a także zapobiec powstawaniu kolejnych przebarwień.
Jak pielęgnować skórę z rozstępami?
Skóra z rozstępami wymaga natłuszczania i nawilżania. Bardzo ważne jest, by nawilżać ją regularnie, nawet 2 razy dziennie. Tylko w ten sposób ochronimy ją przed utratą wody z naskórka i zapobiegniemy przesuszaniu. Zbyt sucha skóra szybko pęka, ulega podrażnieniom, a także działaniu szkodliwych czynników zewnętrznych.
Do pielęgnacji warto stosować mocno regenerujące kosmetyki, które wnikną w głąb skóry, dostarczając jej substancji odżywczych. Sprawdzą się nie tylko balsamy, mleczka i masła do ciała, ale też oleje.
Domowe sposoby na rozstępy
Aby rozjaśnić przebarwienia i zapobiec pojawianiu się nowych, dobrze jest wypróbować domowe sposoby na rozstępy. Należą do nich maski, a także peelingi oraz oleje, które należy nakładać na skórę, by ją zmiękczyć, natłuścić i wspomóc zachodzące w niej procesy regeneracyjne.
1. Peeling z kawy
Peeling z kawy sprawdza się nie tylko w przypadku cellulitu. Dzięki temu, że pobudza krążenie skóry, może okazać się pomocny w zwalczeniu przebarwień i rozstępów. Aby zrobić taki peeling wystarczy pomieszać 2 łyżeczki kawy mielonej z 2 łyżeczkami olejku (np. migdałowego czy oliwy z oliwek). Taką papkę wmasowujemy w skórę, a następnie dokładnie spłukujemy.
2. Peeling cukrowy
Oprócz peelingu z kawy, warto sięgnąć także po peeling z białego cukru. Wystarczy wymieszać go z miodem, by uzyskać fantastyczny odżywczy peeling, który mocno zregeneruje skórę i pobudzi ją do pracy. Do przygotowania peelingu wystarczą 2 łyżki białego cukru oraz 2 łyżki miodu. Taką masę nakładamy na skórę i trzymamy na niej przez kilka minut. Następnie dokładnie spłukujemy.
3. Sok z cytryny
Sok z cytryny to genialne remedium na przebarwienia, piegi i blizny. Rozjaśnia je i sprawia, że stają się mniej widoczne. Aby zobaczyć efekty, należy regularnie po każdej kąpieli nakładać na rozstępy sok z cytryny.
4. Olej kokosowy
Olej kokosowy, tak jak olej migdałowy, znakomicie zmiękcza i nawilża skórę. Kobiety w ciąży, które regularnie smarują skórę olejem migdałowym, zauważają wyraźnie lepszą jej elastyczność i napięcie. Codzienne smarowanie może pomóc zapobiec pojawieniu się rozstępów w ciąży, choć nie jest w stanie im całkiem zapobiec, ponieważ za występowanie przebarwień w dużej mierze odpowiadają geny.
Oleje nakładane na skórę jednak mocno poprawiają jej kondycję. Zabezpieczają ją przed uszkodzeniami i przed utratą wody, dlatego warto stosować je w codziennej pielęgnacji.
5. Masło kakaowe
Podobnie pozytywny wpływ na skórę ma masło kakaowe. Mocno natłuszcza skórę, dostarcza jej witaminy E, kwasów z grupy Omega oraz polifenoli. Warto włączyć je do codziennej pielęgnacji, ponieważ świetnie odmładza skórę i zapobiega procesom starzeniom. Oprócz tego doskonale ją wzmacnia i zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych.
Stosując powyższe metody, można poprawić kondycję skóry i sprawić, że stanie się ona mocno nawilżona i odporna na uszkodzenia.