Gurmar rośnie w południowo–wschodniej Azji i w tropikalnej Afryce, w zagajnikach i zaroślach. Wyglądem przypomina winorośl. Łodygi osiągają długość około 6 metrów. Kwitnie od sierpnia do maja, a owocuje zimą.
Właściwości prozdrowotne
Właściwości lecznicze Grumaru znane są ludziom od ponad 2 tysięcy lat. Roślina była wykorzystywana w medycynie ajurwedyjskiej. Przypisywano jej działanie przeciwgorączkowe, wykrztuśne, przeczyszczające i oczyszczające z pasożytów. Najnowsze badania dowodzą, że obniża poziom cukru we krwi, dlatego stosowany jest jako składnik mieszanek odchudzających.
Które części rośliny są jadalne?
Do celów leczniczych używane są liście o eliptycznym kształcie, które suszy się, a następnie rozdrabnia. Mają bardzo gorzki smak.
Jak działa gurmar?
Głównymi składnikami Gymnema sylvestris są glikozydy, zwane kwasami gymnemowymi. Ich działanie polega na blokowaniu wchłaniania glukozy w organizmie – warunkują właściwy wychwyt i zużycie glukozy oraz stymulują komórki beta trzustki. Jednocześnie kwasy gymnemowe blokują odczuwanie słodkiego smaku. Kwas wiąże się do kubków smakowych w miejscach wiązania cukrów i dlatego obniża łaknienie na słodycze. Badania wskazują, że gurmar może mieć też wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, działając prozdrowotnie na układ sercowo-naczyniowy. Zmniejsza również stany zapalne, co zawdzięcza obecności saponin i garbników.
Stosowanie
Gurmar można stosować w postaci tabletek lub proszku. Jest bezpieczny dla zdrowia, ale nie powinien być stosowany razem z aspiryną lub dziurawcem, ponieważ nasilają one działanie gurmaru i mogą doprowadzić do nadmiernego obniżenia poziomu cukru we krwi. Gurmar znajdziemy na przykład w składzie mieszanki Insulan przeznaczonej dla osób chcących utrzymać prawidłową gospodarkę węglowodanową. Preparat stanowi unikalne połączenie trzech składników obniżających poziom cukru we krwi – poza ekstraktem z liści gurmaru w składzie są: morwa biała i chrom.
Czytaj też:
Głodówka 10 dni – efekty, rodzaje