Malownicze miasteczko Serrana położone jest w południowo-wschodniej Brazylii i liczy zaledwie 45 000 mieszkańców, z czego około 30 000 to osoby dorosłe. Z pomocą wolontariuszy Serrana zaszczepiła już ponad 95% dorosłych obywateli chińską szczepionką CoronaVac.
Projeto S – szczepienia w Serranie
Projekt masowych szczepień nazwano Projeto S, a jego celem jest pomoc mieszkańcom oraz zmierzenie rzeczywistej skuteczności szczepionki CoronaVac. Podkreśla się, że obywatele Serrany dobrowolnie uczestniczą w masowych szczepieniach. Jest to o tyle istotne, że skrajnie prawicowy prezydent Brazylii Jair Bolsonaro od miesięcy wypowiadał się przeciwko ich stosowaniu. Serrana leży również bardzo blisko ważnego ośrodka badań zdrowia publicznego, kampusu Uniwersytetu São Paulo w Ribeirão Preto.
Pierwsze efekty akcji
Lokalne media w Serranie donoszą, że liczba nowych codziennych infekcji spadła czterokrotnie w miesiącu od końca marca, podczas gdy odsetek ciężkich przypadków spadł o 70%. Wydaje się, że szczepionka nie powoduje żadnych komplikacji, a bez niej liczba ofiar COVID-19 byłaby znacznie wyższa. Spośród niezaszczepionej populacji miasta w tym samym okresie 14 osób zmarło z powodu koronawirusa.
Wyniki są szczególnie istotne w odniesieniu do brazylijskiego szczepu COVID-19, który okazał się niebezpieczny nawet dla osób z przeciwciałami Covid-19. Innym celem naukowców związanym z Projeto S jest ocena, o ile skuteczna jest szczepionka w ochronie nie tylko tych, którzy otrzymali oba zastrzyki, ale także osób niezaszczepionych wokół nich.
„Projeto S może być najlepszym sposobem na zrozumienie skuteczności szczepień przeciwko COVID-19 w ujęciu krótkim i średnim” – twierdzi Ethel Maciel, epidemiolog z Federalnego Uniwersytetu Espírito Santo.
Czym jest CoronaVac?
Szczepionka CoronaVac została opracowana przez chińską firmę Sinovac Biotech. Działa ona na innej zasadzie niż popularne w Europie szczepionki mRNA Pfizer-BioNTech i Moderna oraz szczepionka wektorowa Oxford-AstraZeneca. CoronaVac wykorzystuje bowiem inaktywowaną, czyli „zabitą” wersję wirusa SARS-CoV-2, która nie jest w stanie wywołać choroby u zaszczepionej osoby. Nadal jednak uczy jej układ odpornościowy rozpoznawania biostruktury wirusa i opracowywania przeciwciał do walki z nim.
Czytaj też:
Co to limfocyty? Ich podwyższony lub zbyt niski poziom to zły zwiastun