U osób starszych łatwo przegapić objawy odwodnienia i zwracają na to uwagę eksperci Głównego Inspektora Sanitarnego. Jak podkreślają, niedobory wody u osób po 65 roku życia występują znacznie częściej, niż są rozpoznawane. Ignorowanie problemu może prowadzić do poważnych konsekwencji, bo wraz z wiekiem pogarsza się funkcja poszczególnych narządów i nawet niewielkie zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej mogą prowadzić do problemów zdrowotnych i zaostrzenia istniejących chorób.
Nietypowe objawy odwodnienia u seniorów
Niektóre objawy niedoborów wody u osób starszych, często uważane są typowe stany dla seniorów. To na przykład widoczne na twarzy pogorszenie stanu skóry, utrata jej elastyczności, ale też zapadnięte oczy. To jednak nie wszystko. O odwodnieniu mogą także świadczyć:
- ból i zawroty głowy,
- zaburzenia świadomości,
- zaburzenia widzenia,
- tachykardia,
- uczucie osłabienia,
- zaparcia,
- skłonność do upadków.
Jak pić odpowiednią ilość płynów?
Osoby starsze bardzo często mają problem z piciem odpowiedniej ilości wody i mówią, że nie czują pragnienia. Jeśli masz taką osobę wśród bliskich, zwróć na to szczególną uwagę. Przede wszystkim zapewnij seniorowi stały i łatwy dostęp do płynów. Rozmawiaj o konieczności wypijania w ciągu dnia co najmniej 1,5 litra płynów, przypominaj o tym (lepiej pić częściej małe ilości).
Zadbaj o dostęp do świeżych owoców, w których także znajduje się woda: to na przykład soczyste arbuzy, truskawki czy ogórki. Unikajcie napojów, które w tym przypadku mogą zadziałać odwadniająco. Kawa i herbata działają moczopędnie, więc seniorzy mający kłopot z nawodnieniem organizmu, powinni je pić w małych ilościach.
Czytaj też:
Jak zrobić napar z kwiatów lipy? Pij dla smaku i dla ukojenia nerwówCzytaj też:
Dobra dieta dla seniora. Te składniki muszą się w niej znaleźć