E-recepta to prosty sposób, aby wykupić leki. I jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia – coraz popularniejszy, także dla przestępców. Pacjencki serwis pacjent.gov.pl prowadzony przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ ostrzega przed oszustami, którzy wysyłają fałszywe e-recepty. Cel cyberprzestępców to zwykle wyłudzenie danych.
Jak wygląda prawidłowa e-recepta?
W tym przypadku mówimy o tzw. phishingu. Oszust podszywa się pod nadawcę i pacjent może myśleć, że naprawdę otrzymał wiadomość z Centrum e-Zdrowia. NFZ i resort zdrowia przypominają, jak powinna wyglądać prawidłowa e-recepta. Można ją otrzymać w trzech postaciach:
- SMS-a z 4-cyfrowym kodem dostępu
- e-maila z załączoną w PDF-ie informacją o e-recepcie
- powiadomienia/kodu w aplikacji mojeIKP.
Jeśli pacjent sobie tego życzy, podczas wizyty lekarskiej, może otrzymać wydruk e-recepty.
Jak wygląda oszustwo „na receptę”?
Eksperci z serwisu dla pacjentów przygotowali całą listę rzeczy, które powinny wzbudzić niepokój. Co dokładnie powinno wzbudzić czujność?
- w e-mailu lub SMS-ie jest podany link do kliknięcia, podczas gdy prawidłowo powinien być podany kod e-recepty, a w mailu załącznik w formie pliku PDF,
- e-mail przychodzi z adresu innego niż adres w domenie gov.pl: kliknij i sprawdź pełen adres ze znakiem „@”, bo nazwa e-maila może nie być prawdziwa,
-
e-mail lub SMS przyszedł, kiedy:
- nie miałeś/miałaś kontaktu z lekarzem
- nie zamawiałeś/zamawiałaś e-recepty na Internetowym Koncie Pacjenta.
Warto pamiętać, że bezpłatny SMS lub e-mail może przyjść do pacjenta z systemu e-zdrowie tylko wtedy, gdy ten zalogował się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i uzupełnił w zakładce „Moje konto” nr telefonu lub/i adres poczty elektronicznej.
To nie pierwsze takie oszustwa
Przestępcy bardzo szybko reagują na nowe sytuacje, które pozwalają im wyłudzić dane lub zainstalować złośliwe oprogramowanie w telefonie czy komputerze. W czasie pandemii działali w ten sam sposób wysyłając fałszywe wiadomości o nałożeniu kwarantanny. Policja przypomina, że każdy SMS, który zawiera link, powinien wzbudzić nieufność.
Czytaj też:
Recepta online – najważniejsze informacje w jednym miejscuCzytaj też:
Jak długo ważna jest e-recepta? Okazuje się, że niekoniecznie 30 dni