22 ministrów zdrowia przez 34 lata. Tego nie wiesz o resorcie, który odpowiada za zdrowie Polaków

22 ministrów zdrowia przez 34 lata. Tego nie wiesz o resorcie, który odpowiada za zdrowie Polaków

Dodano: 
Ministerstwo Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia Źródło: Newspix.pl / Damian Burzykowski
W Polsce od 1989 roku było 22 ministrów zdrowia. Jest to jeden z tych resortów, którego szefowie zmieniali się najczęściej. Który z ministrów najdłużej wytrwał na stanowisku?

Na 22 ministrów zdrowia tę funkcję pełniły tylko 3 kobiety: Katarzyna Sójka, Ewa Kopacz i Franciszka Cegielska. Dwie pierwsze są lekarkami. Cegielska, która zmarła w 2000 roku, przed objęciem funkcji wykładała na uczelni i była prezydentem Gdyni.

Kto kierował Ministerstwem Zdrowia na przestrzeni 34 lat?

Kierowanie resortem zdrowia to trudne zadanie. Przez 34 lata przekonały się o tym aż 22 osoby.

Szefowie Ministerstwa Zdrowia od 1989 roku:

  • Katarzyna Sójka (drugi rząd Mateusza Morawieckiego), pełni tę funkcję od 10.08.2023 (69 dni),
  • Adam Niedzielski (drugi rząd Mateusza Morawieckiego), od 26.08.2020 do 10.08.2023 (1079 dni),
  • Łukasz Szumowski (drugi rząd Mateusza Morawieckiego), od 9.01.2018 do 20.08.2020 (954 dni),
  • Konstanty Radziwiłł (rząd Beaty Szydło i pierwszy rząd Mateusza Morawieckiego), od 16.11.2015 do 9.01.2018 (785 dni),
  • Marian Zembala (rząd Ewy Kopacz), od 16.06.2015 do 16.11.2015 (153 dni),
  • Bartosz Arłukowicz (drugi rząd Donalda Tuska i rząd Ewy Kopacz), od 18.11.2011 do 15.06.2015 (1305 dni),
  • Ewa Kopacz (pierwszy rząd Donalda Tuska), od 16.11.2007 do 7.11.2011 (1452 dni),
  • Zbigniew Religa (rząd Kazimierza Marcinkiewicza) od 31.10.2005 do 7.09.2007 (676 dni) i od 10.09.2007 do 16.11.2007 (rząd Jarosława Kaczyńskiego, 67 dni),
  • Marek Balicki (drugi rząd Marka Belki), od 15.07.2004 do 31.10.2005 (473 dni),
  • Marian Czakański (drugi rząd Marka Belki), od 11.06.2004 do 15.07.2004 (34 dni),
  • Wojciech Rudnicki (pierwszy rząd Marka Belki), od 2.05.2004 do 11.06.2004 (40 dni),
  • Leszek Sikorski (rząd Leszka Millera), od 2.04.2003 do 2.05.2004 (396 dni),
  • Marek Balicki (rząd Leszka Millera), od 17.01.2003 do 2.04.2003 (75 dni),
  • Mariusz Łapiński (rząd Leszka Millera), od 19.10.2001 do 17.01.2003 (455 dni),
  • Grzegorz Opala (rząd Jerzego Buzka), od 7.11.2000 do 19.10.2001 (346 dni),
  • Franciszka Cegielska (rząd Jerzego Buzka), od 26.03.1999 do 22.10.2000 (576 dni),
  • Wojciech Maksymowicz (rząd Jerzego Buzka), od 31.10.1997 do 26.03.1999 (511 dni),
  • Ryszard Żochowski (rząd Waldemara Pawlaka, Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza), od 26.10.1993 do 17.09.1997 (1422 dni),
  • Andrzej Wojtyła (rząd Hanny Suchockiej), od 11.07.1992 do 26.10.1993 (472 dni),
  • Marian Miśkiewicz (rząd Jana Olszewskiego), od 23.12.1991 do 11.07.1992 (201 dni),
  • Władysław Sidorowicz (rząd Jana Krzysztofa Bieleckiego), od 12.01.1991 do 23.12.1991 (345 dni),
  • Andrzej Kosiniak-Kamysz (rząd Tadeusza Mazowieckiego), od 12.09.1989 do 12.01.1991 (487 dni).

Który z ministrów najdłużej wytrwał na stanowisku?

Najdłużej na stanowisku Ministra Zdrowia utrzymała się Ewa Kopacz, która kierowała resortem przez 1452 dni, za rządów Donalda Tuska. Na uwagę zasługuje wynik Ryszarda Żochowskiego, który był ministrem przez 1422 dni, mimo trzykrotnej zmiany premiera.

Rekordziści na stanowisku Ministra Zdrowia:

  • Ewa Kopacz – 1452 dni,
  • Ryszard Żochowski – 1422 dni,
  • Bartosz Arłukowicz – 1305 dni,
  • Adam Niedzielski – 1079 dni.

Najkrócej na stanowisku wytrzymał Marian Czakański, za czasów premiera Marka Belki. Swój urząd piastował jedynie przez 34 dni.

Który z ministrów był lekarzem?

Historia pokazuje, że resortem zdrowia często kierują osoby związane z medycyną. Obecna minister Katarzyna Sójka jest internistką i lekarką rodzinną. Łukasz Szumowski to kardiolog, a prof. Zbigniew Religa i Marian Zembala byli kardiochirurgami. Pediatrami są Bartosz Arłukowicz i Ewa Kopacz, która zanim została posłanką, kierowała zakładem opieki zdrowotnej w Szydłowcu. Ale już na przykład Adam Niedzielski czy Marian Czakański to ekonomiści.

Jakie zadania ma Ministerstwo Zdrowia?

Ministerstwo Zdrowia to urząd administracji rządowej obsługujący ministra zdrowia. Jego kompetencje obejmują m.in.:

  • nadzór nad Narodowym Funduszem Zdrowia,
  • refundację leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego,
  • nadzór nad wykonywaniem zawodów medycznych,
  • opracowywanie i koordynowanie realizacji programów zdrowotnych,
  • organizację i nadzór nad Państwowym Ratownictwem Medycznym,
  • realizację zadań związanych z lecznictwem uzdrowiskowym.

Ministerstwu podlega kilkadziesiąt jednostek m.in. Główny Inspektor Farmaceutyczny, Główny Inspektor Sanitarny, Narodowe Centrum Krwi w Warszawie czy Krajowe Centrum do Spraw AIDS w Warszawie.

Czytaj też:
Przyszły minister zdrowia wicepremierem? „Nie chodzi tylko o skrócenie kolejek”
Czytaj też:
Psychiatra, ginekolodzy i dentyści. Jacy lekarze zostali posłami?