Galeria:
Teva wyremontowała kolejną salkę zabaw dla dzieci
– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że od dzisiaj nasi mali pacjenci podczas hospitalizacji będą mieli możliwość korzystania z tak pięknego, przyjaznego i ciekawego pomieszczenia. Sala zaprojektowana z użyciem naturalnych materiałów, wzorów i kolorów pomoże dzieciom chociaż na chwilę zapomnieć o trudach leczenia, nieprzyjemnych zabiegach i rozłące z najbliższymi. Jestem głęboko przekonany, iż w takich warunkach powrót do zdrowia jest dużo łatwiejszy, a może nawet krótszy – mówi Prezes Zarządu Kutnowskiego Szpitala Samorządowego, Marek Piotr Kiełczewski Inicjatywy takie jak „TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej” są wyjątkowe i bardzo ważne, ponieważ pomagają dzieciom przejść przez stresującą sytuację, jaką niewątpliwie jest pobyt w szpitalu.
Nie od dziś wiadomo, że hospitalizacja wiąże się ze stresem, który jest szczególnie wyraźny i silny w przypadku dzieci. Dlatego też, obserwując trendy w krajach zachodnich, coraz więcej uwagi poświęca się uzdrawiającej roli otoczenia pacjentów (ang. healing environment). Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazały, że poprawa warunków szpitalnych pozwoliła m.in. na skrócenie czasu leczenia o 21% oraz czasu podawania leków przeciwbólowych i ich ilości aż o 22 proc. Pomimo tych doniesień polskim szpitalom nadal brakuje przestrzeni dla najmłodszych pacjentów, które byłyby celowo projektowane i wyposażane tak, aby pomóc w szybszym powrocie do zdrowia.
Mając to na uwadze pracownicy firmy TEVA zainicjowali przy wsparciu ekspertów akcję TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej. – Salka w Kutnie jest już piątą, którą Wolontariusze Teva przygotowali w trosce o hospitalizowane dzieci. Salki w szpitalach w Łęczycy, Bielsku Podlaskim, Przasnyszu, Białymstoku, Kutnie – każda z tych realizacji i wspólna praca nad przygotowaniem przyjaznego, ciepłego i bezpiecznego pomieszczenia dawała nam ogromną satysfakcję. Moment, w którym pokazujemy sale dzieciom, ich reakcja i zabawa w nowym miejscu daje nam wiele radości. Bardzo cieszymy się, że od dziś mali pacjenci kutnowskiego szpitala będą mogli na chwilę zapomnieć o trudach terapii i cieszyć się miejscem przygotowanym przez Wolontariuszy Teva – komentuje Anna Załuska, Dyrektor Działu Komunikacji Polska & CEE.
Program TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej to unikatowe działanie w ramach wolontariatu pracowniczego. Coraz częściej firmy prowadzą działania dobroczynne w duchu społecznej odpowiedzialność biznesu, ale pracownicy TEVA poszli o krok dalej. Współpracując z ekspertami postanowili nie tylko odnowić salki zabaw w wybranych szpitalach, lecz także zadbać o ich terapeutyczne właściwości.
Psycholog społeczny dr Konrad Maj, wykładowca SWPS, ekspert projektu TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej przybliża założenia projektowania salek: Optymalnym rozwiązaniem, sprzyjającym szybszemu powrotowi do zdrowia jest stworzenie na oddziałach pediatrycznych środowiska o cechach natury. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Michigan dowiódł, że ma ono właściwości regenerujące dla organizmu. Szerszy kontakt z naturą, nawet w postaci imitacji (np. wystroju wnętrza), sprzyja koncentracji dziecka i przyczynia się znacząco do redukcji stresu. Przegląd badań potwierdza, że nie tylko bezpośredni kontakt z naturą, lecz nawet jej oglądanie wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie pacjentów.
Na bazie ekspertyz wykonanych przez psychologa, wszystkie remontowane salki zawierają odpowiednio dobrane wzory, kolory i faktury wspomagające proces terapeutyczny, poprawiające samopoczucie, dodające energii i pomagające się zrelaksować małym pacjentom np.:
- Domek do chowania – zaprojektowany do zabawy, ale i wyciszenia. Niewielka przestrzeń sprawia, że dziecko czuje się w nim bezpiecznie. Wyposażony w miękkie poduszki stanie się idealnym miejscem do snucia marzeń.
- Półki w kształcie plastra miodu – formą nawiązują do sześciokątnych komórek tworzonych przez pszczoły. Dzięki swej modularnej budowie pozwalają na dowolne konfiguracje
- i rozbudzanie dziecięcej fantazji.
- Drewniane meble – mają za zadanie wprowadzić namiastkę przyrody do sztucznego środowiska, jakim jest szpital. Dzieci potrzebują kontaktu z naturą, bo ta pobudza ich kreatywność, pozwala się zrelaksować i zapomnieć o chorobie.
- Lustra półkoliste – zwiększają pole widzenia, mogą służyć do zabaw i ćwiczeń logopedycznych.
Obszar zastosowania założeń projektu „TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej” nie musi być ograniczony tylko do sal zabaw w szpitalach. Opisane rozwiązania są na tyle uniwersalne, że można je zastosować również podczas projektowania pokojów dziecięcych i pokojów zabaw. Wykazano również, że zielone otoczenie zachęca do pracy twórczej i poprawia interakcję dzieci z opiekunami – przekonuje dr Konrad Maj. Taki wystój może mieć bardzo pozytywny wpływ na naukę, rozwijanie pasji i poczucie bezpieczeństwa dziecka.
O programie
TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej to projekt renowacji salek zabaw w szpitalach i na oddziałach dziecięcych, realizowany przy wsparciu ekspertów – architekta i psychologa. Pomysł na projekt został zgłoszony w ramach programu inicjatyw pracowniczych InicjaTEVA przez pięcioosobowy zespół, który opracował wstępne założenia akcji. Głównym celem inicjatywy jest pomoc najmłodszym pacjentom w szybszym powrocie do zdrowia, poprzez stworzenie przyjaznego miejsca zabaw dla dzieci, wspierającego procesy terapeutyczne i minimalizującego stres związany z pobytem w szpitalu. Projekt jest elementem szerszego programu inicjatyw realizowanych przez firmę w ramach społecznego zaangażowania biznesu.
O Teva
Teva Pharmaceutical Industries Ltd. (NYSE: TEVA) jest wiodącą globalną firmą farmaceutyczną, której celem jest zwiększanie dostępu do wysokiej jakości opieki medycznej poprzez rozwój, produkcję oraz sprzedaż leków generycznych oferowanych po przystępnych cenach, jak również innowacyjnych i specjalistycznych produktów farmaceutycznych i substancji czynnych leków. Teva z siedzibą w Izraelu oraz z bezpośrednimi przedstawicielstwami w blisko 100 krajach jest największym na świecie producentem leków generycznych z portfelem produktów zawierającym ponad 1 800 cząsteczek. Działalność związana z produkcją leków innowacyjnych koncentruje się na takich obszarach terapeutycznych jak neurologia, choroby układu oddechowego, onkologia, leczenie bólu, a także biofarmaceutyki.
Dodatkowych informacji udziela:
Anna Załuska
Dyrektor Działu Komunikacji – Polska & CEE
Teva Pharmaceuticals Polska