Mówi się, że odchudzanie w parze jest łatwiejsze. Tak jak i osiąganie wszystkich innych marzeń i celów, np. rzucanie palenia. Jednak wspólne odchudzanie w związku może skończyć się co najmniej niezadowoleniem i frustracją. Lepiej więc nie zakładać się, kto schudnie szybciej, a jeśli już to wspierać się w codziennym dążeniu do upragnionej sylwetki. Dlaczego? Ponieważ badania dowodzą, że mężczyźni chudną szybciej. Co więcej, zrzucenie kilogramów przynosi panom więcej korzyści zdrowotnych.
Mężczyźni schudną szybciej niż kobiety
Naukowcy przeanalizowali dokładnie wyniki utraty masy ciała ponad 2200 dorosłych z nadwagą w Europie, Australii i Nowej Zelandii. Co ważne, każdy z dorosłych zmagał się ze stanem przedcukrzycowym, charakteryzującym się nieznacznie podwyższonym poziomem cukru we krwi. Osoby te są bardziej narażone na ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
Podczas ośmiotygodniowego badania dorośli stosowali dietę 800 kalorii, składającą się głównie z zup, koktajli, zbóż i niskokalorycznych warzyw. Na koniec mężczyźni stracili o 16 procent więcej niż kobiety – około 26 funtów (około 11,8 kg) w porównaniu ze średnią 22 funtów (około 10 kg) dla kobiet.
Dodatkowo, 35 procent mężczyzn i kobiet w badaniu miało prawidłowy poziom glukozy we krwi, co oznaczało, że ryzyko rozwoju cukrzycy w ich przypadku spadło.
Złe wieści dla pań
Niestety badanie wykazało także, ze spadek masy ciała bardziej odbija się na zdrowiu kobiet, niż mężczyzn. Choć powszechnie wiadomo, że utrzymanie zdrowej masy ciała jest korzystne, trzeba wiedzieć, że utrata wagi może mieć swoje minusy. I znów okazuje się, że kobiety mają gorzej.
Dieta niskokaloryczna miała inny wpływ na kobiety w badaniu i nie były one całkowicie pozytywne. Kobiety doświadczały większych redukcji cholesterolu o dużej gęstości (HDL), znanego również jako "dobry" rodzaj cholesterolu. Wystąpiło u nich także zmniejszenie gęstości mineralnej kości, co może prowadzić do osłabienia kości i osteoporozy.
Ponadto mężczyźni tracili inny „rodzaj tłuszczu”. Mężczyźni bowiem częściej zmagają się z tłuszczem na brzuchu i tzw. oponką. Kobiety natomiast mają tendencję do odkładania się tłuszczu wokół bioder, ud i pośladków.
Dlaczego mężczyźni chudną szybciej?
Chodzi o budowę ciała. Fizjologicznie mężczyźni są budowani, by szybciej spalać tłuszcz. Mają więcej beztłuszczowej masy mięśniowej i naturalnie wyższy wskaźnik metabolizmu. Z powodu ich wyższego metabolizmu, ludzie często muszą spożywać więcej kalorii każdego dnia, aby osiągnąć spoczynkowy metabolizm - to znaczy, co ich ciało potrzebuje do spełnienia podstawowych funkcji, takich jak spanie i oddychanie.
W tym badaniu mężczyźni i kobiety spożywali taką samą liczbę kalorii, co dla mężczyzn stanowiło większy deficyt. Mężczyźni mają więcej beztłuszczowej masy ciała, a beztłuszczowa masa ciała jest bardziej aktywną metabolicznie tkanką. Im więcej mamy mięśni, tym szybszy metabolizm.
Badanie zostało opublikowane na łamach „Diabetes, Obesity and Metabolism”.
Nie oznacza to jednak, że kobiety powinny się zniechęcać i rezygnować z odchudzania. Optymalna masa ciała ma korzystny wpływ na zdrowie i zapobiega występowaniu wielu chorób cywilizacyjnych.
Czytaj też:
Jak uchronić się przed cukrzycą typu 2?