Każdego dnia dokonujemy pewnych wyborów żywieniowych. Jedni robią to bardziej świadomie, inni mniej. Ponieważ wiele osób nie posiada podstawowej wiedzy na temat zdrowego żywienia, potrzeb organizmu i konsekwencji, płynących z niewłaściwego odżywiania, wokół jedzenia i zdrowia narosło sporo mitów. Z pewnością znajdą się tacy, którzy uważają, że tłuszcz jest najgorszym elementem diety i to właśnie od odpowiada za dodatkowe kilogramy, złe samopoczucie i problemy zdrowotne. To nieprawda. Poznaj największe mity na temat tłuszczu w diecie.
Mit 1: Nasycone kwasy tłuszczowe to największe zło
Oczywiście, spożywane w niekontrolowanych ilościach mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie i prowadzą do chorób układu sercowo-naczyniowego, np. miażdżycy. Przyczyniają się też do przyrostu masy ciała. Jednak nie są tak złe, jak mogłoby się wydawać. Naukowcy z „American Journal of Clinical Nutrition” wykorzystali dane, zebrane w 21 badaniach nad tłuszczami nasyconymi, aby ustalić, że nie ma korelacji między chorobą serca, chorobą sercowo-naczyniową lub udarem i spożyciem tłuszczów nasyconych. Prawda jest taka, że w umiarkowanych ilościach tłuszcz nasycony nie jest tak zły, jak większość z nas twierdzi. Grunt to zachowanie umiaru.
Mit 2: Dieta niskotłuszczowa jest najskuteczniejsza
Wydaje nam się, że tłuszcz jest największym wrogiem szczupłej sylwetki. Oczywiście, może sprzyjać tyciu, jeśli spożywamy go w niekontrolowanych ilościach. Okazuje się jednak, że diety niskotłuszczowe nie są tak skuteczne, jak mogłoby się wydawać. W trwającym siedem lat badaniu naukowcy wykazali, że dieta niskotłuszczowa pozwoliła kobietom stracić około jednego funta mniej niż w grupie zdrowego odżywiania.
Mit 3: Tłuszcz w diecie sprawia, że jesteśmy grubi
Stąd właśnie wnioski – „zrezygnuję z tłuszczu i schudnę”. Takie myślenie nie przyniesie niczego dobrego. Zdecydowanie szybciej ludzie tyją od nadmiaru cukru czy węglowodanów w diecie. Co ciekawe, dieta wysokotłuszczowa może faktycznie prowadzić do utraty wagi przy znacznym ograniczeniu węglowodanów.
Mit 4: Tylko w rybach znajdziemy kwasy omega-3
Powszechnie wiadomo, że kwasy omega-3 mają pozytywny wpływ na zdrowie, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i poprawiając funkcjonowanie mózgu. Utarło się, że ryby są najlepszym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Faktycznie, zawierają ich naprawdę sporo. Niestety prawdą jest również, że zanieczyszczenie wody zanieczyszcza ryby znanymi toksynami środowiskowymi, które mogą powodować niezliczone choroby i problemy zdrowotne. Warto więc szukać ryb pochodzących z dobrych, sprawdzonych źródeł i wybierać najlepsze gatunki. Ponadto trzeba pamiętać, że kwasy tłuszczowe omega-3 znajdziemy także w innych produktach spożywczych (np. w oleju lnianym, nasiona chia, siemię lniane, orzechy włoskie) i suplementach diety.
Czytaj też:
Detoks dla dobrego zdrowia