Depresja matki może wpływać na inteligencję dziecka
Dzieci wychowywane przez matki pogrążone w depresji częściej mają niższy iloraz inteligencji – sugerują nowe badania. Od 10 do 15 proc. doświadcza depresji poporodowej, co może opóźnić rozwój ich dziecka. Co więcej, naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wykazali, że wpływ na ich rozwój umysłowy i uczenie się odbywa się nawet wtedy, gdy są już w nastoletnim wieku. Zdaniem ekspertów, zwalczanie i leczenie nawet depresji niskiego stopnia u matek, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób psychicznych u przyszłych pokoleń.
Jak podaje „Daily Mail”, około jedna na dziesięć kobiet będzie cierpieć na depresję w pewnym momencie swojego życia. Nie od dziś wiadomo, że gdy matka ma depresję poporodową, jej dzieci są bardziej narażone na opóźnienia poznawcze, mowy i rozwoju, a nawet na zaburzenia zachowania, takie jak ADHD. Przyczyna tego jest jednak niejasna. Niektórzy sugerują, że zmiany hormonalne u matek mogą wpływać na rozwój mózgu ich dzieci, inni natomiast sugerują, że mogą to być bardziej czynniki behawioralne.
Ponieważ dzieci rosną, a depresja ich matek utrzymuje się, możliwe sposoby, dzięki którym depresja matki może spowolnić proces uczenia się, są bardziej widoczne. Zabawa i interakcja są kluczowymi katalizatorami w procesie uczenia się, ponieważ rozwijają się mózgi dzieci, a często to właśnie ich matki są ich pierwszymi i najczęstszymi towarzyszami zabaw. Jednym z charakterystycznych symptomów depresji jest poczucie izolacji i brak zainteresowania innymi przyjemnymi, czynnościami. Dlatego też matki, zmagające się z depresją często nie wykazują chęci do zabawy i nie wchodzą w interakcję z dziećmi.
Aby potwierdzić tę teorię, naukowcy przebadali około 900 zdrowych dzieci i ich matek mieszkających w Santiago w Chile w pięcioletnich odstępach od dzieciństwa do ukończenia 16. roku życia. Obserwowali, jak czułe i wrażliwe są matki dla swoich dzieci w każdym wieku, a także ile matek zapewniło odpowiednie dla wieku materiały do nauki. Dzieci oceniano na podstawie werbalnych zdolności poznawczych, stosując standaryzowane testy IQ podczas każdej oceny. Matki przebadano pod kątem objawów depresji.
Zaobserwowano, że matki, które zmagały się z depresją były mniej czułe dla swoich dzieci i przykładały mniejszą wagę do ich nauki i rozwoju. To z kolei wpłynęło na iloraz inteligencji dziecka w wieku 1, 5, 10 i 16 lat. „Spójność i długowieczność tych wyników mówią o trwałym wpływie depresji na rodzicielstwo matki i rozwój jej dziecka” – mowi dr Patricia East z University of California San Diego School of Medicine.