Niedobór witaminy C – co powinno zaniepokoić?
Witamina C jest rozpuszczalną w wodzie witaminą, która odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia tkanki łącznej organizmu. Jest także silnym przeciwutleniaczem. Nasze ciało wykorzystuje jej naprawdę sporo, dlatego tak ważne jest codzienne spożycie witaminy C, by nasz organizm mógł zatrzymać niezbędne zapasy.
Witamina C – funkcje
Witamina C pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka. Oto niektóre z nich:
-
Witamina C jako silny przeciwutleniacz walczy z wolnymi rodnikami, a więc chroni organizm przed rozwojem choroby nowotworowej, zapobiega wystąpieniu stresu oksydacyjnego oraz spowalnia procesy starzenia.
-
Witamina C wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego, a więc chroni przed chorobami i infekcjami.
-
Witamina C wspiera wytwarzanie i utrzymywanie kolagenu w skórze, a więc pozwala zachować młody wygląd.
-
Witamina C jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym jako naturalny konserwant.
-
WItamina C uczestniczy w metabolizowaniu tłuszczów i zapobiega chorobom układu krążenia.
Witamina C – niedobór
Chwilowy niedobór witaminy C nie jest zbyt uciążliwy i bardzo łatwo sobie z nim poradzić. Dużo gorzej, gdy niedobór ma charakter długotrwały – wówczas występują bardzo poważne problemy ze zdrowiem. Objawy, które powinny zaniepokoić to m.in.:
-
łatwość powstawania siniaków,
-
obrzęk, stany zapalne i krwawienie dziąseł,
-
powolne gojenie się ran i krwawienie z nosa,
-
suche i rozdwojone włosy,
-
obrzęki i ból stawów,
-
suche, czerwone plamy na skórze,
-
szorstka i łuszcząca się skóra,
-
osłabienie układu odpornościowego.
Szkorbut, choroba, która dziś właściwie nie występuje, jest wynikiem znacznego niedoboru witaminy C. Gdy synteza kolagenu ulega zaburzeniu, ściany naczyń stają kruche i może dochodzić do krwawień. W przeszłości na szkorbut często chorowali żeglarze, którzy nie mieli dostępu do produktów stanowiących źródło tej witaminy. Choroba prowadziła nawet do śmierci. Na szczęście można jej łatwo zapobiec. Do czynników ryzyka, zwiększających szanse zachorowania na szkorbut zalicza się:
-
występowanie chorób utrudniających wchłanianie witaminy C,
-
uzależnienie od alkoholu,
- skrajne niedożywienie.
Witamina C – dieta i suplementacja
Zalecane dzienne spożycie dla witaminy C wynosi 90 mg dla mężczyzn i 75 mg dla kobiet. Palacze powinni spożywać dodatkowe 35 mg na dzień, ponieważ tytoń zmniejsza wchłanianie witaminy C. Potrzebujemy bardzo mało witaminy C, aby zapobiec szkorbutowi. Wystarczy 10 mg dziennie, a taką ilość witaminy C znajdziemy w soku z połowy cytryny. Warto wiedzieć, że witamina C szybko ulega rozpadowi pod wpływem ciepła, więc surowe owoce i warzywa są lepszym źródłem niż gotowane. Produkty, w których znajduje się najwięcej witaminy C to:
-
czarna porzeczka,
-
czerwona papryka,
-
kiwi,
-
liczi,
-
cytryny,
-
pietruszka,
-
pomarańcze.
Nasz organizm magazynuje witaminę C w niewielkich ilościach, dlatego tak ważne jest, by codziennie spożywać świeże owoce i warzywa.