Masz zbyt niskie ciśnienie krwi? Sprawdź, jak je bezpiecznie podnieść
W pewnych sytuacjach naturalne rozwiązania rzeczywiście mogą podnieść zbyt niskie ciśnienie krwi i złagodzić niektóre objawy towarzyszące tej anomalii. W innych przypadkach może być konieczna interwencja w postaci leków w celu podniesienia ciśnienia krwi do właściwego poziomu.
Niedociśnienie krwi? A co to takiego?
Zacznijmy od tego, że ciśnienie krwi wykazywane jest za pomocą milimetrów słupa rtęci (mmHg). Niskie ciśnienie krwi zwane także niedociśnieniem jest najczęściej definiowane jako każdy odczyt niższy niż 100 mmHg w ciśnieniu skurczowym.
Zbyt niskie ciśnienie krwi lekarze uznają za problematyczne tylko wtedy, gdy pacjent wykazuje jego objawy, ponieważ kiedy ich nie ma, niedociśnienie nie stanowi problemu. W przypadku wystąpienia objawów można podejrzewać, że do poszczególnych narządów nie dociera tyle krwi, ile powinno. Jeżeli taka sytuacja utrzymuje się przez dłuższy czas, może spowodować poważne konsekwencje, takie jak atak serca, niewydolność nerek czy nawet udar mózgu.
Jak poradzić sobie z niedociśnieniem?
Większość osób z niskim ciśnieniem krwi nie potrzebuje leków ani innej pomocy medycznej w celu jego podwyższenia. Istnieje wiele naturalnych metod, które pozwolą temu zaradzić, włącznie z określonymi zmianami stylu życia.
1. Jedz więcej soli
Diety o niskiej zawartości sodu nie są dobre dla wszystkich osób z problemami z ciśnieniem krwi. To może wydawać się kontrowersyjnym stwierdzeniem, jednak osoby z niskim ciśnieniem krwi powinny rozważyć umiarkowane zwiększenie spożycia sodu, aby podnieść ciśnienie.
2. Unikaj napojów alkoholowych
Alkohol może dodatkowo obniżyć ciśnienie krwi, dlatego osoby z niskim ciśnieniem powinny unikać spożywania nadmiernych ilości wszelkich trunków.
3. Omów wpływ aktualnie zażywanych leków z lekarzem
Niskie ciśnienie krwi może być efektem ubocznym zażywania różnych leków. Jeśli ciśnienie krwi obniża się i daje szereg objawów po rozpoczęciu leczenia jakiejś choroby, należy skonsultować to z lekarzem.
4. Krzyżuj nogi podczas siedzenia
Tak prosta rzecz, a tak skuteczna! Wykazano, że skrzyżowanie nóg podczas siedzenia zwiększa ciśnienie krwi. Dlatego też z drugiej strony może to stanowić problem dla osób z wysokim ciśnieniem krwi.
5. Pij wodę
Picie większych ilości wody może pomóc zwiększyć objętość krwi. Taki proces może złagodzić jedną z potencjalnych przyczyn niedociśnienia, a ponadto pomaga uniknąć odwodnienia.
6. Spożywaj niewielkie posiłki – ale często
Zwiększenie częstości jedzenia posiłków przy jednoczesnym zmniejszeniu poszczególnych porcji może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Dzieje się tak, ponieważ mniejsze posiłki pomagają zapobiegać spadkowi ciśnienia krwi związanemu z jedzeniem większych i cięższych dla żołądka posiłków.
7. Noś uciskowe pończochy lub rajstopy
Pończochy uciskowe pomagają zmniejszyć ilość krwi dostającej się do podudzi i stóp, przenosząc ją gdzie indziej. Są one również stosowane w celu zmniejszenia ucisku i bólu związanego z żylakami.
8. Unikaj nagłych zmian pozycji
Szybkie wstawanie lub nagłe siadanie może powodować zawroty głowy lub omdlenia u osób z niskim ciśnieniem krwi. W takich przypadkach serce nie przepompowuje wystarczająco szybko krwi przez ciało, by organizm mógł zarejestrować nagłą zmianę pozycji.
9. Bądź świadomy objawów
Niedociśnienie jest uważane za problem tylko wtedy, gdy występują jego objawy. Jeśli się one nie pojawiają, niskie ciśnienie krwi należy traktować jako efekt dobrego stanu zdrowia. Ważne jest, aby znać możliwe objawy i wiedzieć, na co warto uważać, jeśli zaczynają występować problemy.
Przyczyny i objawy niedociśnienia
Istnieje wiele potencjalnych przyczyn niedociśnienia. W niektórych przypadkach konieczne będzie wyleczenie konkretnej choroby w celu przywrócenia ciśnienia do właściwego poziomu. Niektóre z najczęściej spotykanych przyczyn to:
-
niedobory żywieniowe
- zbyt dużo czasu spędzonego w pozycji leżącej
- ciąża
-
leki
-
poważne infekcje
- alergie
- spadek objętości krwi
- problemy z sercem.
Wystąpienie nawet jednego lub dwóch objawów może sygnalizować problem. Niskie ciśnienie krwi może powodować:
-
zawroty głowy
- omdlenia, utraty przytomności
- dekoncentrację
-
zaburzenia widzenia
-
nudności
- przemęczenie.
U niektórych osób objawy mogą wystąpić podczas pozostawania w pozycji stojącej. Jest to znane jako niedociśnienie ortostatyczne. Zwykle nie jest ono niebezpieczne, chyba że zmiany pozycji i związany z nimi spadek ciśnienia krwi powodują omdlenia.
W bardziej ekstremalnych przypadkach niskie ciśnienie krwi może prowadzić do udaru, który jest poważnym zagrożeniem spowodowanym zmniejszonym przepływem krwi w ciele. Może uszkodzić narządy na poziomie komórkowym. Objawia się spłyconym i przyspieszonym oddechem, uczuciem lepkości skóry, dezorientacją, przyspieszonym biciem serca i słabym pulsem. Osoba doświadczająca objawów udaru potrzebuje natychmiastowej pomocy lekarskiej.