Męskie „PMS”, czyli wahania nastrojów zależne od hormonów
Podczas gdy kobiety zazwyczaj co miesiąc przechodzą przez PMS, zwykło się im częściej przypisywać większe wahania nastrojów, a nawet niestabilność emocjonalną. Jednak często zapomina się, że mężczyzna także ma hormony. Mają one wpływ na jego codzienne samopoczucie i pracę całego organizmu. Kluczowy jest oczywiście testosteron. Jak wpływa na męski organizm?
Wahania nastrojów u mężczyzn
Temat męskiego „cyklu hormonalnego” przybliżono ostatnio na instagramowym profilu @dyzur_poloznej. W poście wyjaśniono, że poziom testosteronu zmienia się wraz z porą dnia. Rano jest go najwięcej, dlatego mężczyzna jest „nabuzowany” energią – najbardziej efektywny, libido jest wyższe. Później ten poziom spada, co powoduje zwiększenie drażliwości, uczucie zmęczenia, spadek energii i cierpliwości.
Autorka wyjaśnia, że taka sama sytuacja może dziać się na przestrzeni życia mężczyzny. Siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, ograniczenie aktywności fizycznej, wpływa na spadek poziomu testosteronu. Kiedy mężczyzna się zaniedbuje, może automatycznie stawać się bardziej drażliwy i wrażliwy. Wiek również ma wpływ na poziom produkcji testosteronu, ponieważ wraz z upływem czasu, produkcja zwalnia, więc i charakterystyczne zachowania związane ze wzrostem poziomu testosteronu stają się mniej zauważalne.
Czym jest testosteron?
Testosteron jest hormonem wytwarzanym przez jądra i odpowiada za prawidłowy rozwój męskich cech płciowych. Jest ważny dla utrzymania masy mięśniowej, odpowiedniego poziomu czerwonych krwinek, wzrostu kości, dobrego samopoczucia i funkcji seksualnych. Jedynym dokładnym sposobem wykrycia tego stanu jest zlecenie lekarzowi pomiaru ilości testosteronu we krwi. Ponieważ poziom testosteronu zmienia się w ciągu dnia, należy wykonać kilka pomiarów, aby wykryć niedobór.